Türkiye Kamu-Sen Trabzon Şubesi Mart Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu-Sen Trabzon İl Temsilciliği Mart ayı enflasyon rakamları ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Memurların ve emeklilerin alım gücünün her yıl biraz daha azaldığına dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen Trabzon İl Başkanı Coşkun Dilber, yetkilileri bu hususta göreve çağırdıklarını dile getirdi. Dilber açıklamasına şu şekilde devam etti;

”Yıllık resmî enflasyonun %17’lere yaklaştığı bir ortamda memur ve emeklileri yıllık %6’lık zamma mahkûm etmek, sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor.

TÜİK, mart  ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında TÜFE %1,08 yükseldi. Yılın ilk üç ayında enflasyon %3,7 olurken, yıllık bazda % 16,19 olarak belirlendi. 

Kamu görevlilerine ve emeklilere 2021 yılının ilk altı ayı için yapılan maaş artışı %3  iken aynı dönemde enflasyonun %3,7 olması, memur maaşlarının enflasyon karşısında resmî olarak % 0,7 eridiğini de ortaya koydu.  

Böylece mart  ayı  dikkate alındığında maaşların daha yılın ilk 3 ayında net % 0,70  eridiği ortaya çıktı. Sadece enflasyon kaynaklı bu erime aylık ortalama 34 TL olarak belirlendi. Hal böyle olunca enflasyona endeksli maaş artışlarının kamu çalışanlarının alım gücünü nasıl erittiği de bir kere daha görüldü.    

Toplu sözleşme sistemine geçildiğinden beri yetkili konfederasyonun yürüttüğü maaş pazarlıklarının sürekli hedeflenen enflasyon temeline dayandığından memurların ve emeklilerin alım gücünün her yıl biraz daha azaldığına şahit olmaktayız. Bu noktada, kamu çalışanlarının, toplu sözleşme sürecini buçuk rakamlar üzerinden ve kamu çalışanlarının aleyhine yürüten, sözde yetkili sendikaya verdikleri desteği geri çekmeleri gerekir. Böyle bir hamle bundan sonraki toplu sözleşme sürecini yürütecek yetkili sendikaların elini güçlendirecektir.

Memur ve emeklilerimiz her toplu sözleşme döneminde enflasyon farkı aldatmacasıyla karşı karşıya kalıyor. Enflasyon farkı ödemesini bir lütufmuş gibi gösteriyorlar. Oysa enflasyon farkı, olağanüstü durumlarda ortaya çıkacak olumsuzluklara karşı bir sigorta niteliğindedir. Eğer her maaş döneminde enflasyon farkı veriliyorsa bu, ‘her dönem sonunda sıfır zam alıyoruz; dönem içinde de maaşlarımız sürekli eriyor’, demektir. Son 10 yıldır memur ve emeklilerimizin yaşadığı durum budur. 

Tüm dünya bir buçuk yıldır bir de salgın hastalık belasıyla karşı karşıyadır. Bu şartlar altında tüm vatandaşlarımızın, memur ve emeklilerimizin her anlamda sağlıklı bir yaşama kavuşturulması gerekiyor.

Yukarıdaki veriler, Aralık 2020’den beri gündeme getirdiğimiz, kamu çalışanlarının 2021 yılı ücret artışlarının güncellenmesi gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Öte yandan her kesime verilen bayram ikramiyesinin, önümüzdeki Ramazan ayında alınacak bir kararla kamu çalışanlarına da verilmesi, hem enflasyon kaynaklı zararların karşılanması noktasında hem de bayram ikramiyesi konusunda yaşanan adaletsizliğin giderilmesi noktasında önemli bir katkı sunacaktır. 

Unutulmamalıdır ki; kamu çalışanının hakkı olan bu düzenlemelerle elde edilecek artışlar, ekonomik hareketlilikte sağlayacak ve pek çok insana ve işletmeye hayat verecektir. Türkiye Kamu-Sen olarak yetkilileri bu konuda gereğini yapmak üzere göreve çağırıyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Kamu-Sen Trabzon Şubesi Mart Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!