VALİLİK ENGELİNE İMAMOĞLU’NDAN SERT YANIT!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,İstanbul Vakfı’nın yaptığı sosyal yardım çalışmasına soruşturma açan İstanbul Valiliği ve MOBESE kayıtları ile ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakan Yardımcısına çok sert sözlerle yanıt verdi.

Imamoglu Manset
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ihtiyacı olan kız öğrencilere eğitim bursu verilmesiyle ilgili “Kimseyi geride bırakmamak ve alan elin veren eli görmediği iyilik hareketi’’ sözleriyle duyurduğu yardım kampanyası için iki AVM’ye konan kiosklara İstanbul Valiliği’nden engel geldi.

İstanbul Valiliği’nden İSBAK A.Ş’ye soruşturma

İstanbul Valiliği’nden bugün yapılan yazılı açıklamada; İstanbul Vakfı’nın, İBB iştiraklerinden İSBAK A.Ş.’ye ait dijital işlem yapmaya fırsat veren kioskları iki ayrı AVM’ye (Akasya ve Akmerkez) kurarak buradan izinsiz biçimde para topladığını belirtti.

Açıklamada şöyle denildi:

“İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğümüzce, İBB sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarda, İBB İştiraklerinden İSBAK A.Ş. aracılığıyla geliştirilen ve İstanbul Vakfı tarafından ilimizdeki iki farklı AVM’ye yerleştirilen kiosklarla dijital yöntemle yardım toplandığı tespit edilmiştir. Yapılan inceleme neticesinde, bahse konu yardım toplama faaliyetinin 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu gereğince izne tabi olduğu, ancak herhangi bir izin alınmaksızın gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.

Bu nedenle 2860 sayılı Kanun’un 6. maddesi 2. fıkrasında yer alan ‘izin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü gereğince başlatılan yasal işlemler devam etmektedir.” 

Edinilen bilgiye göre; polis, dün gece Akasya’daki iki kiosku kaldırdı. Ancak İstanbul Vakfı’nın Dernekler Masası’na bağlı olduğu, bu nedenle yardım toplaması için önceden izin almasına gerek olmadığı belirtildi. Özel mülklere konan kioskların ‘yardım kutusu’ gibi düşünülmesi gerektiği, bu nedenle hukuken izin alınması gerekmediği kaydedildi. Buna rağmen valiliğin bu açıklaması üzerine izin başvurusu yapıldığı öğrenildi.

Ekrem İmamoğlu çok sert yanıt verdi: “Hadsiz, liyakatsiz!”

Imamoglu Haber ici

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valiliği’nin İstanbul Vakfı hakkında başlattığı yasal işleme ilişkin, “Bu şekilde müdahale etme densizliğini göstermek sadece şov” dedi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın sözlerine tepki gösteren İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çağrıda bulunarak, “Bu hadsiz ve liyakatsiz Bakan Yardımcısı ile ilgili işleme başlasın” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Meydanı‘nda restore edilen 3. Ahmet Çeşmesi‘nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne (İBB) bağlı İstanbul Vakfı tarafından 2 alışveriş merkezine yerleştirilen kiosklarda, dijital yöntemle yardım toplanması faaliyetinin herhangi bir izin alınmadan gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini ve yasal işlem başlatıldığını açıkladı.

İmamoğlu, İstanbul Valiliği‘nin işlemi hakkında yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarım süreci takip ediyorlar. İstanbul Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, yaklaşık 30 yıldır her belediye başkanının hayır işleri için kullandığı bir vakıf. Bu vakfımız şu an çok güzel işlere imza atıyor. Ne yazık ki aylardır maaşı ödenmemiş personelin olduğu bir şekilde devraldığımız bir vakıftı. Şimdi 100 binlerce insanımıza kurban eti dağıtabilen, binlerce insanımıza burs imkanı sağlayabilen, çok faydalı, eğitim ile ilgili işlere imza atabilen bir vakfa dönüştü” dedi.

“Vakfımızın öğrenci bursları ile ilgili çabasına aldığım hukuki detaylarda eksikliği bulmak için nereden baktığınıza bağlı” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“İstanbul Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vakfı olduğu gibi valilikten bile temsilcisi var. Arayıp sormama nezaketsizliğini gösteren hangi mülki idareci varsa onları hukuka, adalete ve kamuya hizmet etme çabasında olan kurumlara nezaket göstermeye davet ediyorum. Bu vakıf, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul halkının vakfı. İnceleyeceğim, bakacağım ve gerekli kişileri aramaktan imtina etmem, ararım. Valiliğe bu sorumu soracağım”

Imamoglu Soylu

“SADECE ŞOV”

“Birçok noktada farklı usullerle yardım toplayan vakıfları, dernekleri görürsünüz. Bunu bazen bir bakkal dükkanının tezgahında, bir marketin kasasının yanında görürsünüz, ben bunlara bir operasyon düzenlendiğini, polisin baskın yapar gibi gidip bu kutuları topladığını hiç yaşamadım” diyerek açıklamasına devam eden İmamoğlu, şunları kaydetti:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bu burs verme mekanizmasını da biz şeffaf olarak paylaştık zaten. Şeffafça paylaştığımız bir şey ile ilgili bu şekilde müdahale etme densizliğini göstermek sadece şov. Aklı başında olan bir insan, memleketini, memleketinin kurumlarını seven bir insan ‘Alo, saygıdeğer başkanım, şöyle bir eksiğiniz, hatanız var’ uyarıda bulunur. Biz uyarıya göre hareket ederiz. Baskın yapıyorsunuz! Bu insanların yaptıkları hataları görmelerini diliyorum ama göreceklerini de zannetmiyorum”

“LİYAKATSİZ ŞAHSİYET”

MOBESE görüntülerinin servis edilmesine ilişkin, “Kimse kendi beceriksizliklerini 48 saat uyumadan vatandaşın yanında olmuş polisimize, jandarmamıza iftira atarak kapatmasın. Herkese düşen işini yapmak” diye açıklamada bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı‘ya da tepki göstererek cevap veren Ekrem İmamoğlu;

“O liyakatsiz şahsiyet bakan yardımcılığını yapsın. Ahlaksızlığa doğru adımlar atmasın. Bize hakaret ediyor. Bakan yardımcılığını yaparsa liyakatli olduğunu ispat eder ama burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hem laf yetiştiriyor hem de hadsiz bir biçimde askerimize, polisimize laf etmekten bahsediyor. Kim askere, polise laf etmiş? Hangimiz cambaza bak diyormuş kendi sözlerine dikkat etsin” diye konuştu.

İmamoğlu, şunları ifade etti: “Muhattabım değil, onun bakanı da muhattabım değil. Ben muhattap olunan bütün yargı mensuplarına çağrımı yaptım. Anlaşılıyor ki bakanlık bu işin sorumlusu. Valimize, Emniyet Müdürüne, masanın başında bulunan memura çağrı yapmıştım. Bakan Yardımcısı muhattap olduğuna göre demek ki bu işin sorumlusu bakanlık. Sayın Bakan, derhal bu densiz ile ilgili işleme başlasın. Bu hadsiz ve liyakatsiz Bakan Yardımcısı ile ilgili işleme başlasın ve bizim sorularımıza cevap versin. MOBESE işi basit bir iş değildi

YARDIM KAMPANYASINI İMAMOĞLU DUYURMUŞTU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, ihtiyacı olan kız öğrencilere eğitim bursu verilmesiyle ilgili yardım kampanyasını “Kimseyi geride bırakmamak ve alan elin veren eli görmediği iyilik hareketi’’ sözleriyle duyurmuştu.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
VALİLİK ENGELİNE İMAMOĞLU’NDAN SERT YANIT!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!