Açlık ve Yoksulluk Sınırı Artmaya Devam Ediyor

Yoksulluk sınırı açlık sınırı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş), yaptıkları araştırma sonucunda son bir yıl içerisinde açlık sınırının dört kişilik bir aile için yüzde 14,1 arttığını ve 2 bin 949 liraya yükseldiğini, yoksulluk sınırının ise 10 bin 602 liraya çıktığını açıkladı.

Birleşik Kamu İş’in Araşırma-Geliştirme birimi Kamu-Ar, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi adına tüketmesi gereken gıda miktarını ve diğer ihtiyaçların da yoksulluk hissi duyulmadan karşılanabilmesini temel alarak belirlediği açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Eylül ayı sonuçlarını açıkladı.

Açlık Sınırı 2 bin 949 Lira

Araştırmaya kapsamında, açlık sınırı Eylül’de bir önceki aya göre  42 lira arttı ve 2 bin 949 lira oldu. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 84 liralık yaşayarak 7 bin 683 liraya çıktı. Araştırmada, açlık sınırının son bir yılda 14,1 arttığı, yoksulluk sınırının ise son bir yılda 11,3 artış gösterdiği bilgisi yer aldı.

Araştırmada, kırmızı etin fiyatının arttığı görülürken, balık ve tavuk fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle et için yapılan harcama 0,8 azaldı ve 835 liraya geriledi. Süt ve yoğurta yapılan harcamalar 1,7 artarak 525 lira olurken peynir harcamaları 157 liraya çıktı. Kuru soğan için yapılan harcamalar 30 liraya çıkarken patates harcamaları yüzde 20 azalarak 56 lira oldu.

Araştırmada, Eylül ayında giyim ve ayakkabı harcamalarının 569 lirada kaldığı bilgisi yer aldı. Araştırmada, ev kirası harcamaları 1.427 lira olurken ev eşyası harcamaları 839 liraya çıktı. Sağlık harcamalarının ise 271 liraya yükseldiği bildirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Açlık ve Yoksulluk Sınırı Artmaya Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!