Almanya Türkiye’ye ne mesajı vermek istiyor? Türker Ertürk açıkladı:

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Irene Operasyonu kapsamında, Libya’ya giden Türk gemisine ağır silahlı Alman özel timi baskını ile ilgili KRT programında önemli açıklamalarda bulundu. Almanya’nın Türkiye’ye mesaj vermeye çalıştığının altını çizen Ertürk, “Avrupa zirvesi öncesinde Türkiye’ye mesaj veriliyor” dedi.

ALMANYA MESAJ VERMEYE ÇALIŞIYOR

Türkiye’nin Libya’ya gönderilen gemiye refakat edecek başka bir gemi daha ayarlaması gerektiğini ifade eden Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, “Bir Türk gemisinin Libya’ya gidiyor olması , onu şüpheli kategoriye sokmaz. Uluslararası hukukun bir ihlalidir ama, duygusallık ve hamasetten uzak olarak değerlendirmek lazım. Türk makamları madem çok özel bir bölgeye gemi gönderiyorsun, o zaman buna bir park gemisi ile eskort yap, refakat yap. Geminin bu şartlarda gönderilmesinin uygun olmadığını düşünüyorum. Burada sorun şu; Almanya Türkiye’ye mesaj vermeye çalışıyor. Almanya yapılanın uluslararası hukuk ihlali olduğunu görmüyor mu? Tabi ki görüyor. Türkiye’ye şu mesajı vermek istiyor; “Durum çok ciddi, buradaki ambargo asla ihlal edilmeyecek, bunu tırmandıracağız” denilmek isteniyor. Hatta gelecek ay 10 Aralık’ta Türkiye ile ilgili bir karar aşaması var; Avrupa Zirvesi var. Avrupa zirvesi öncesinde Türkiye’ye mesaj veriliyor” dedi.

TÜRKİYE NE YAPMALI?

Türkiye ile Avrupa ilişkilerini etkileyecek bir olaydan söz edildiğini belirten Ertürk, “Türkiye’de geçmişte Avrupa birliğinde şüpheli işler yaptığı konusunda bir data var ama ben bu yaşadığımız olayın kasıt olduğunu düşünüyorum. Bu işin arkasında Avrupa Birliği var, bu işin arkasında Almanya var. “Burada ben uluslararası hukuku çiğniyorum. Çünkü ben bu konuda ciddiyim. Libya’yla ilişkini kes, ambargoya uy, 10 Aralık’ta ülkene çok ciddi yaptırımlar uygulayabiliriz” denilmek isteniyor. Meydan okuyarak, kızarak olmaz bu tırmanmaya neden olur. Berlin’de konferans yapıldı. Libya konusu tartışıldı. Oradan yabancı güçlerin çekilmesi planlandı. Türkiye’nin bir itirazı  oldu mu? Hayır olmadı. En son Cenevre’de ateşkes yapıldı, Türkiye’nin ateşkesten memnun olmadığını bütün dünya biliyor. Arkasından Tunus’ta siyasi bir çözüm için, seçim planlandı.  Orada barış ve istikrarı sağlamak için bir çalışma var. Bence Türkiye’deki iktidar bu çalışmalara, bu siyasi girişimlere destek vermeli,Libya’nın bütünlüğüne oynamalı. En son Türkiye’nin Suriye’den götürdüğü vekalet savaşçıları halen oradalar mı? Varsa bir an önce bunlar oradan çekilmeli, birleşmiş milletler kararlarına uyulmalı” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Almanya Türkiye’ye ne mesajı vermek istiyor? Türker Ertürk açıkladı:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!