Ankara Barosu Harekete Geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara Barosu, “alkollü içki satışı yasağına ilişkin uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptalini” isteyerek Danıştay’a dava açtı.

Ankara Barosu, İçişleri Bakanlığı’na dava açtı. Barodan yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamakla birlikte fiili olarak uygulanan alkollü içki satışı yasağına ilişkin uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemli olarak Danıştay’da dava açılmıştır” denildi. 

Yeniçağ Gazetesi’nden Berkay Bigeç’in haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde alkollü içki satışının yasak olduğunu söylemişti. Bu açıklamanın ardından birçok farklı kesimden söz konusu yasağa tepki geldi. Son olarak Ankara Barosu, Danıştay’da açtığı davada, “alkollü içki satışı yasağına ilişkin uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptalini” istedi. 

‘Yasak Anayasa’ya Aykırıdır’

Yasağın “Anayasa’ya aykırı olduğunu, sözlü açıklamalarla alkol satışının yasaklanamayacağını”, belirten Ankara Barosu, “26.04.2021 tarihinde 81 İl Valiliğine gönderilen Genelge ile 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesine” ek olarak uygulanacak olan tedbirler kapsamında açıkça belirtilmemesine rağmen tekel bayilerinin de istisna kapsamına alınmayarak İçişleri Bakanlığı’nın tüm marketlerde “alkollü içki satışının yasaklanması” şeklindeki fiili uygulamasının, davalının savunması alınmaksızın “ivedilikle yürütmesinin durdurulmasına ve iptalini” istedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ankara Barosu Harekete Geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!