A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

GündemAtatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği

Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği

Orhan Pamuk’un raflarda yerini alan son romanı ‘Veba Geceleri’ ile ilgili Mustafa Kemal Atatürk’e karşı küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine birçok yazar-gazeteci eleştiri yaparken yayın evi her ne kadar kendini aklamak istese de durum aşikar. Bunun üzerine ise ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli açıklamalarda bulundu. Özkefeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

”Büyük Atatürk’e saldırı için  birbirleriyle   adeta yarışanların ruh halini en iyi tanımlayan, şehit Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr.  Ahmet Taner KIŞLALI’nın başlığa taşıdığımız bu ifadesi olsa gerek.

Sözde, “Edebiyatçı-aydın” ünvanlıyla, bulunduğu konumu borçlu olduğu Devletin Kurucusunu küçümseyen, kitaplarında  satır aralarına gizlediği ifadelerle, betimlemelerle, dünyanın saygıyla andığı, hayran kaldığı Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e saldırmanın dayanılmaz hafifliğini iliklerine kadar yaşayan Orhan PAMUK, Veba Geceleri isimli son kitabında da aynı ruh halini dışa vurmuştur.

Atatürk düşmanlığının Türk Ulus’unda  karşılığının olmadığını görmekten aciz bu kişinin, bazı uluslararası alanlarda “muteber” sayılmasının en önemli nedeni ona bu payeyi verenlerin Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Türk halkından yedikleri tokadın acısını hala yüzlerinde hissediyor olmalarıdır.

Güneşi balçıkla sıvamanın olanaksız olduğunu göremeyenler, ne yazarlarsa yazsınlar, ne söylerlerse söylesinler Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türk Ulus’unun ve dünyanın gözündeki yerini asla değiştiremeyeceklerdir. 

Cumhuriyetin temel değerlerini ve Atatürk’ü aşağılamanın “prim yaptığı”  yanılgısı ile meczuplaşanların yaptıkları, kendilerini küçültmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır. 

Milletini ve kurtarıcısını küçümseyerek aydın olunmaz. “Aydın” olmak sorumluluk ister. Aydın, üç kuruşluk kelime oyunlarıyla birilerinin ruhunu tatmin ederek alkış bekleyen biri değildir.  

Orhan PAMUK ve daha nice “sözde aydın”lara duyurulur” dedi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1
reklam 1
bayram tebrik2
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1