A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Avrupa Parlamentosu’nda Türk Bayrağı Krizi

Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye ve Avrupa Birliği bayraklarının iç içe geçmesi, oturumda kriz yaşanmasına sebep oldu.

Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye ve Avrupa Birliği bayraklarının iç içe geçmesi, oturumda kriz yaşanmasına sebep oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Senegal ziyareti yaptığı sırada Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’na video konferans yolu ile katıldı. Çavuşoğlu, konferansa bağlanmasının ardından Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de izlediği yolu anlattı.

Bakanın konuşması sırasında Türkiye ve Avrupa Birliği’ni temsil eden bayraklar, tek bir kare içerisinde iç içe geçmiş bir biçimde gösterildi. Gösterilen bu tablo üzerine Alman Milletvekili Reinhard Bütikofer, logonun kaldırılmasını istedi.

Logonun Kaldırılması İstendi

Alman milletvekili, sebep olarak ise iki bayrağın karıştırılma şeklinin hoşuna gitmediğini, AB bayrağının yıldızlarından bazılarının Türk bayrağının gölgesinde kaldığını gösterdi. Bu nedenle sunumun yeniden gösterilmemesi gerektiğini savunan Alman milletvekilinin bu itirazı üzerine ise Avrupa Parlamenteri David McAllister ise logonun kendilerine ait olmadığını, görselin Türkiye’ye ait olduğunu belirtti. McAllister, yanıtının ardından Türk yetkililerden logonun kaldırılmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, kendilerine iletilen talep üzerine büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını vurgulayarak “O bayrak, uzun yıllar boyunca Türkiye’nin AB Bakanlığı’nın logosu olarak kullanıldı. AB bayrağı ve logo birçok kez toplantılarda kullanıldı. Türkiye ile işbirliğinden bahsediyorsunuz ancak 2008 yılından beri kullandığımız logoya bile tahammülünüz yok” diyerek duruma tepki gösterdi.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler