A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

GündemBalık Avı Sezonu Sona Erdi. Peki Sezon Nasıl Geçti?

Balık Avı Sezonu Sona Erdi. Peki Sezon Nasıl Geçti?

2020-2021 Balıkçılık Av Sezonu yasağı dün itibariyle başladı. Yeni av sezonu ise 1 Eylül 2021 tarihinde başlayacak. Bu döneme kadar endüstriyel tekneler avcılık yapamayacaklar. Su ürünleri ise bu dönemi üreme ve çoğalma ile geçirirken, balıkçı tekneleri de bakım, onarım ve eksikliklerini tamamlamayla geçirecekler.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sezon hamsi, mezgit, kalkan, istavrit, sardalya ve çaça gibi balıklarda verimli geçti” dedi. Av sezonun hamsi, mezgit, kalkan, istavrit, sardalya ve çaça gibi balık avcılığı açısından verimli geçtiğini vurgulayan Pakdemirli, su ürünleri sektörünün de geçen yıl 1 Milyar Doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Balıkçılar ise, gelecek sezondan umutlu olduklarını belirterek, “8 ay boyunca çalıştığımız ağların tamiratını yaptık. Eski ağları söktük şimdi yerine yeni ağları koyuyoruz. 4 ay sonra tekrar denize çıkacağız. Yeni sezonun hazırlıklarını yapıyoruz. Bu yıl avlanan hamsiler ince olunca devlet tedbir amaçlı yasak koydu. Bu yasaktan mağdur olan arkadaşlarımız oldu. Gelecek sezondan daha da umutluyuz. Bakalım önümüzdeki süreç neyi gösterir” dedi.

Gelecek sezon için hazırlıklara başladıklarını belirten balıkçılar, “Biz sezonu erken kapattık. Şimdi tayfa tekneyi gelecek sezon için hazır hale getirecek ve daha sonra çalıştığı ücretini alıp gidecek. Denize serdiğimiz ağlar aylarca kullanıldığı için yıprandı. Şimdi onları yeniliyoruz, tamir yapıyoruz. Makineleri tamir edeceğiz. Balıkçının umudu tükenmez. Her sene daha da iyi olacak diye bekliyoruz. Gelecek sezon için noksansız bir şekilde hazırlıkları yapıp bekleyeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki