Boğaziçi Mezunlarından Rektör Atamasına Karşı İmza Kampanyası: Biz de Kabul etmiyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması kararıyla başlayan protestoların ardından Boğaziçi mezunları, “Biz de kabul etmiyoruz” adı altında bir imza kampanyası başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları Prof. Dr. Melih Bulu’nun okullarına rektör olarak atanmasına tepki olarak imza kampanyası başlattı. Mezunlar öğrencilerin, çalışanların ve öğretim üyelerinin üniversitenin özerk yapısını koruma mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının açıklaması şu şekilde:

“Mezunu olduğumuz Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden 1 Ocak 2021 tarihli rektör atamasını kabul etmiyoruz. BÜ Senatosu’nun 2012 yılında kabul ettiği aşağıdaki ilkeleri biz de destekliyoruz:

Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boğaziçi Mezunlarından Rektör Atamasına Karşı İmza Kampanyası: Biz de Kabul etmiyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!