BTS’den Yaşanan Kazaların Ardından Açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Taşımacılık Sendikası Çalışanları (BTS), son 4 gün içerisinde meydana gelen 3 kazanın ardından açıklama yaparak duruma tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Demiryollarında Son 4 Günde 3 Kaza… Endişeliyiz!

10 Ekim 2020 tarihinde saat sabah 6.25’te Kayseri istikametinden Çankırı istikametine gitmekte olan Hanefi Adem Yüksel ve Ömer Baltat’ın kumandasındaki yük treni ile Çankırı istikametinden Kayseri istikametine gitmekte olan Mehmet Karaağaç ve Murat Özyılmaz’ın kumandasındaki yük treni Irmak – Kalecik İstasyonları arasında çarpışmış olup yaşanan kazada makinistlerden Hanefi Adem Yüksel ve Ömer Baltat hayatını kaybetmiştir.

Yaşanan faciada kaybettiğimiz meslektaşlarımızın ailelerine başsağlığı ve sabır, kazada yaralanan meslektaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Kazanın duyulmasının ardından Sendikamız Genel Sekreter İsmail Özdemir, Genel Hukuk TİS ve İnsan Hakları Sekreteri Aziz Mustafa Şimşek ile Ankara Şube Başkanı Arif Bülent Özaltın’dan oluşan heyetle kaza yerine gidilerek incelemelerde bulunulmuştur.

Yapılan ilk inceleme sonucunda;

Irmak- Zonguldak demiryolu hattında genel rehabilitasyon yapıldığı, hat boyunca sinyalizasyon sisteminin kurulu olduğu ancak tam olarak bitirilmediği ve eksiklikler bulunduğu, Sinyalizasyon sisteminin aynı zamanda hat üzerindeki lokomotiflerle elektronik iletişim halinde olması gerekirken lokomotif üzerindeki haberleşme sistemlerinin çalışmadığı, yoldan gelen elektronik haberleşmenin okunamadığı, okumuş olsaydı karşıdan gelen treni yola göndermeyip frenleme yapacağı,

Çankırı istikametinden Kayseri istikametine giden lokomotifin kumanda yönü ters olup, 21 metre uzunluğundaki lokomotifin tek bir tarafında lokomotif kabini bulunması dolayısıyla lokomotifin ters yönde kumanda edilmesinin makinistlerin görüş açısını engellediği,

Lokomotif kabininin önde olmasını sağlamak için Çankırı, Karabük, Irmak, Zonguldak gibi merkez yerlerde lokomotiflerin yönünü döndüren Plaktorna olması gerektiği, Karabük’deki Plaktornanın ise sürekli arızalı olduğu ve çalışmadığı, Çankırı’daki Plaktornanın ise Belediyeye devredilmiş olup arazi üzerine çocuk parkı yapıldığı, tespit edilmiştir.

Ancak büyük ölümlü tren kazalarının yaşanması üzerine demiryollarının içinde bulunduğu kötü durum gündeme gelmekte olup yaşanan maddi kayıplı ya da sadece personelin yaralandığı veya can kaybının olduğu kazalar ise ağırlıklı olarak kamuoyu gündemine gelmemektedir.

Son 4 gün içerisinde 3 kaza yaşanmıştır. Demiryollarının tarihi 164 yıllıktır. Yönetim kadrosu uzun yıllar kurum içerisinden yetişerek ihtisaslaşmış, bilgi, birikim ve tecrübe sahibi yöneticilerden oluşmaktaydı. Son yıllarda açıktan atamalarla belediyelerden ve başka kurumlardan atanan yöneticilerin bilgi, birikim ve tecrübe anlamında yetersizlikleri açıkça ortada olup TCDD’de önemli birimlerinden biri olan Trafik ve İstasyon Dairesi Başkanlığına kurum kültürüne de vakıf olmayan bir kişi atanmıştır.TCDD’nin yeniden yapılanma adı altında ikiye bölünmesinin ardından her alanda yaşanan sorunların büyüklüğü bilgi, birikim ve tecrübesi olmayan yönetim kadrosu ile birlikte düşünüldüğünde bu kazaların yaşanması kaçınılmazdır.

Trafik ve İstasyon Yönetim Dairesi demiryollarının ihtisas ve eski deyimle KURMAY dairesidir. Demiryolu trafiğinden anlamayan, sadece 52 günlük demiryolu geçmişi olan Belediye bürokratı Trafik ve İstasyon Yönetimi Dairesi Başkanlığına getirilmiştir. 52 günlük demiryolcunun göreve başladığında ilk icraatı, trafik kökenli 35 yıllık demiryolcu olan iki Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkan Yardımcısını görevden almak, akabinde sendikamıza üye 16 demiryolcuyu sürgüne göndermek olmuştur.

Bu sürgünler, liyakatsiz atamalar ve yanlış uygulamalar tüm demiryolunda trafik sistemine zarar vermiştir.

Bu personel hareketlerinin ardından yaşanan kazalar için endişeli olmakla haksız mıyız?

Sorunların çözümü için Sendikamızla diyalog kurulmadığı gibi, sorunlara çözüm üretecek yönetim kadrosu yönetimlerden uzaklaştırılmıştır. Son bir hafta içinde yaşanan tren kazaları da göstermiştir ki, sorunların çözümü için yeterli çaba gösterilmemektedir.

Demiryollarındaki bu kadro ve bu yönetim anlayışı ile kazaların son bulmayacağı endişesini taşımakta haksız mıyız?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BTS’den Yaşanan Kazaların Ardından Açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!