Çerkezoğlu: ‘Geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, torba kanun teklifi ile beraber İş Kanunu’nda yazılan temel hakların yok edildiğini söyleyerek önemli açıklamalar yaptı.

Çerkezoğlu, “Biz geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. DİSK Genel Başkanı, başta kıdem tazminatı hakkı olmak üzere haklarını sonuna kadar savunacaklarını söyledi.

Milletvekilleri Özür Diledi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Meclis Dikmen kapısı önünde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrasında TBMM Basın Kapısı önünde bir açıklama yaptı. CHP, HDP ve TİP milletvekilleri, Çerkezoğlu ve DİSK yöneticilerinin Meclis kampüsüne girmesini sağladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, DİSK yöneticilerinden karşılaştıkları muameleden dolayı milletvekilleri adına özür diledi.

Çerkezoğlu, “Meclis kapısında basın toplantısı yapmak istemiştik. Ne yazık ki yaşananlara işçi sınıfı adına bu tabloya eşlik ettik. Kazanılmış en temel haklar için günlerdir itirazımızı dile getiriyoruz. Yasaların görüşüldüğü TBMM’de siyasi iktidara düşüncelerimizi ifade etmek ve bu yasanın geri çekilmesine ilişkin taleplerimizi ifade etmek için geldik. Ancak sabah erken saatlerden itibaren toplanan arkadaşlarımızın önü kesildi. Sınırlı sayıda arkadaşımızla geldiğimizde de açıklama yapmamız engellendi” dedi.

‘Patrona yapılan yatırımlar artırılıyor’

Sendikalı veya sendikasız olmak üzere tüm işçiler adına burada olduklarını vurgulayan Çerkezoğlu, “Yasanın genel gerekçesi son derece olumlu ama yasanın içine baktığımızda işsizlik fonundan patrona yapılan yatırımların artırılması var hatta suç işleyerek kayıt dışı işçi çalıştıran işverene ödüller var ama işçiler açısından numunelik de olsa bir tane madde yok. Bu pandeminin yarattığı yıkımda işçi emekçiyi koruyan bir madde yok” diye konuştu.

Kanun teklifinde kıdem tazminatı, iş güvencesi gibi İş Kanunu’nda yazılan temel hakların ortadan kaldırıldığını belirten Çerkezoğlu, “Gençlerimiz işsizlikle boğuşurken gençlerimizi güvencesiz çalıştırmanın pençesine atmaya çalışıyor. 25 yaş altı gençlere, prim bile ödenmeyecek. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Biz geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Çerkezoğlu, kıdem tazminatı hakkı başta olmak üzere haklarını savunacaklarını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çerkezoğlu: ‘Geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!