CHP’li Aydoğan’dan Çifte Standarda Tepki: Hakim Savcılar Aşılanırken, Avukatlar Neden Olamıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yargı mensuplarına aşı uygulamasının başlamasına rağmen avukatların buna dahil edilmeyişinin sebeplerini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Avukat Turan Aydoğan, salgın sürecinde öncelikli risk gruplarının neye göre belirlendiğini, hakim ve savcıların aşılanmaya başlanmasına rağmen, avukatların neden aşı takvimine alınmadığını Meclis’te gündeme taşıdı. 

CHP’li Aydoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde dönük şunları dile getirdi:

“Yakın zamanda hakim ve savcılara da aşı önceliği sağlandığı bilinmektedir. Yargı faaliyetine katılan hakim, savcı, memurların mekanları sabit ve mesai saatleri sınırlıdır. Avukatlar işleri gereği çok sayıda insanla ve saat sınırlı olmaksızın yakın iletişim halinde. Daha büyük risk altında olmalarına rağmen, hakim ve savcılara öncelik tanınıp avukatların ayrı tutulması haksız bir uygulamadır. Bilinmektedir ki Kanunda avukat, savcı ve hakim arasında hukuk devleti ilkesi gereği bir ayrım yoktur. Şu aşamada karşı karşıya olunan çifte standart hukuki açıdan nasıl açıklanacak?”

Salgının Türkiye’de kontrolden çıktığını, aşı uygulamasında iktidarın kötü bir sınav verdiğini belirten CHP Milletvekili Aydoğan, risk gruplarının belirlenmesinde ve aşılanmasında da hataların devam ettiğini, çifte standart yaşandığını söyledi.

Aynı zamanda TBMM Adalet Komisyonu üyesi de olan Aydoğan, avukatların kanunlar açısından hakim ve savcılarla eşit olduğunu ve çalışma koşulları bakımından onlardan daha çok salgın risklerine açık hale geldiklerini vurguladı.

CHP’li Aydoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorular yönelttiği önergede, şunların altını çizdi:

1.     Avukatların, Hasta Hakları bağlamında koronavirüs aşısı yapılacak öncelikli risk grupları arasına alınması için tarafınıza yapılan başvurular incelenmiş midir?

2.     Avukatların öncelikli koronavirüs aşısı olmalarının, avukatların sağlık güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra, toplum sağlığının da korunması için gerekli olduğu gerçeğinden hareketle, aşılanma listesinde riskli grup olarak belirlenmesine dair bir çalışmanız var mıdır?

3.     Hakim ve savcılardan daha büyük risk altında olmalarına rağmen avukatlar hakim ve savcılardan neden ayrı tutulmuştur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Aydoğan’dan Çifte Standarda Tepki: Hakim Savcılar Aşılanırken, Avukatlar Neden Olamıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!