A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

CHP’li Kaya, Erzincan-Trabzon Demiryolu’nu meclise taşıdı

KAYA: “İDDİALAR DOĞRU MU?”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı’yla ilgili iddiaları soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. Kaya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinin son durumu nedir? Bu projenin Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru mudur? Erzincan- Trabzon demiryolu hattının Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru ise bu değişikliğin sebebi ve gerekçesi nedir? Ve arkasında kim vardır?” diye sordu.

Trabzon’un bir asırdır beklediği Erzincan – Trabzon Demiryolu hattının Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı haberlerine AKP hükümeti kanadından net bir açıklama gelmedi. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’un en merak edilen konusu haline gelen Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı Projesi’ni TBMM’ye taşıdı.  Demiryolu hattı projesinin akıbetini soran Kaya, şunları söyledi:

“HAYIRLI OLSUN, MÜJDE” SÖZLERİNİZ YALAN MIYDI?

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Eylül 1924’te Trabzon ziyaretinde söylediği; “Trabzon’umuzu az zamanda dâhile demir yoluyla birleştirmek nuhbei amalimdir” sözlerinin üzerinden 96 yıl geçti. Trabzon şehri bir asırdır demiryolunu bekliyordu. Önceki Başbakanlarımızdan Sn. Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu, AKP Trabzon Milletvekilleri, önceki Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AKP Trabzon İl Başkanı Sn. Haydar Revi açıklamalar yaptılar. Yaptıkları açıklamalarda “Erzincan – Trabzon” demiryolu hattı ile ilgili güzergâh tartışmalarının artık son bulduğunu ve hattın Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon olarak kesinleştiğini, haritasının dahi çizildiğini müjdelediler. Hayırlı olmasını temennilerini defaatle kamuoyuyla paylaştılar. Bu sözler yalan mıydı?”

İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM

“Günlerdir Erzincan-Trabzon Demiryolunun başka bir yere kaydırıldığı iddialarını konuşuyoruz fakat asıl konuşması gerekenler, bu iddialara cevap vermesi gerekenler Trabzon’a ve Gümüşhane’ye demiryolu sözü veren AKP’liler nedense susuyor, sesleri solukları çıkmıyor, bu hayra alamet değil! Trabzon için büyük öneme sahip olan bu demiryolu projesi sorunu çözülene kadar bu işin peşini bırakmayacağım. 2018’de milletvekili seçildiğim ilk gün söylediğim bir şey vardı. “Türkiye’nin her bölgesinde var olan demiryolunun Doğu Karadeniz bölgemize ve Trabzon’umuza gelmesi için ne gerekiyorsa yapacağım.” Bu sözümün arkasındayım. Trabzon’un 4 bakanı ve milletvekilleri bu işi az sahiplense, bu meseleyi hep birlikte ve kolaylıkla çözeriz. Trabzon’a demiryolunun gelmesi demek, şehirlerarası taşımacılığın ucuzlaması, Trabzon’a gelen ürünlerin çok daha ucuza mal edilmesi demektir. Trabzon’un en önemli eksiklerinden biri demiryoludur.”

KAYA, ULAŞTIRMA BAKANINA SORDU

Kaya’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na sunduğu sorular ise şöyle:

1- Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinin son durumu nedir?   Bu projenin Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru mudur?

2- Erzincan- Trabzon demiryolu hattının Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru ise bu değişikliğin sebebi ve gerekçesi nedir?

3- Erzincan- Trabzon demiryolu hattı başka bir ile kaydırılmış ise, AKP’li siyasetçiler ve siz Sayın Bakan, Trabzonlu ve Gümüşhaneli vatandaşlarımıza Erzincan-Trabzon demiryolu hattı konusunda “hayırlı olsun” ve “müjde” sözlerini neden ve neye göre verdiniz?

4- 2013 yılında Trabzon Çamburnu’nda yapılması planlanan lojistik merkezi de daha sonra başka bir ile kaydırılmıştı. Erzincan- Trabzon demiryolunun başka bir ile kaydırıldığı iddiaları doğru ise; Trabzon’a yapılan projelerin başka illere kaydırılması Trabzon’a karşı yapılmış büyük bir haksızlık değil midir? Bu haksızlıkların arkasında kim vardır?

5- Trabzon Büyükşehir Belediyesi konuya ilişkin olarak kurum görüşü bildirmiş midir? Bildirmiş ise kurum görüşü nedir?

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Ziya Selçuk: ‘Okullara Maske Dağıtılacak’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitim ile ilgili alakalı açıklamalarda bulundu.

İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Tablet Desteği Verilecek

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Eğitime Destek Projesi çerçevesinde uzaktan eğitim döneminde ihtiyaç sahibi olan öğrencilere tablet dağıtılacağını duyurdu.

Trabzonlu yazar covit nedeniyle hayatını kaybetti

Trabzon-Dernekpazarı doğumlu, kültür hayatına önemli eserler kazandıran, yaptığı araştırmalarla ve yazdığı kitaplarla Trabzon'a ömrünü adamış olan eğitimci, araştırmacı-yazar Hüseyin Albayrak, bugün (19...

Erdoğdu’da yıkımlar başladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)...

İBB’nin Eğitim Desteğine Yoğun İlgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından “Genç Üniversiteli” programı kapsamında 25 yaş altındaki öğrencilere verilen desteğe gösterilen ilgi büyümeye devam ediyor.