‘Covid-19 bölge turizmini vurdu’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs “Covid-19 Bölge turizmini vurdu, turizmci zor durumda, derman arıyor” dedi.

Örs, TBMM Genel Kurulu’nda turizm sektöründe yaşanan sorunları dile getirdi, özellikle pandemi nedeniyle turizm sektöründe yaşanan sorunların çözümü için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğini belirtti. 

Türkiye’de turizm sektörünün sağladığı istihdam ve ülkenin en büyük döviz rezervlerinin güçlendirilmesi bakımından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Örs, “2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını, tüm sektörler gibi turizm sektörünü de etkisi altına almıştır. Yaşanılan pandemi sürecinin hâlen devam etmesi ve ne zaman biteceğinin belli olmamasından dolayı yaşanan bu durumun etkileri üzerinde de bir sonuca varılamamaktadır. Covid-19 insan sağlığını tehdit etmekte ve bu tehdit hem ekonomik hem de sosyal etkileri sonucu küresel bir krizin yaşanmasına sebep olmaktadır. Salgın nedeniyle turizm sektörünün İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez bu şekilde durma noktasına gelmiş olması, ekonomisinin önemli bir bölümünü turizmden sağlayan birçok ülke gibi Türkiye için de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.” dedi. 

Konuşmasının devamında, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması ile ilgili şikayetlerin olduğunu söyleyen Milletvekili Hüseyin Örs, şu ifadelere yer verdi, “Pandeminin turizm hareketine etkisini azaltmak için Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulanmaya başlansa da bu uygulamadan turizmcilerin bir şikâyeti vardır. Bu uygulamanın zor süreçten geçmekte olan turizm işletmelerine ekstra bir yük getirdiği ifade edilmektedir. Bu sertifikanın uygunluğu devlet eliyle değil de Bakanlıkça akredite edilen özel firmalar tarafından verilmesi işletmelere büyüklüklerine göre 400 TL ile 2.200 TL arası bir ek yük getirmektedir. Salgının ülkemizde görülmeye başlanması ve beraberinde getirilen kısıtlamalar nedeniyle sektörde büyük bir düşüş yaşandığı hepimizin malumudur. Salgın nedeniyle, konaklamalarda yaşanan düşüş, salgın sonrası gelen kısıtlamalar nedeniyle yapılamayan organizasyonlar, ülkede yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve tedarik edilen ürünlere gelen ilave zamlar sebebiyle sektör ve paydaşları çok zor duruma düşmüştür. Bu şartlarda sektörde çarkların dönmesi de oldukça zor görünmektedir.” 

Karadeniz Bölgesi turizminin pandemiden oldukça fazla etkilendiğini vurgulayan Örs, “Pandemi, hem dünyadaki hem ülkemizdeki tüm turizmcileri etkiledi ancak Karadeniz Bölgesi bu süreçten çokça etkilenen bölgelerimizden bir tanesidir. Bölgemizin hedef pazarı olan ve yabancı turist yoğunluğunun yaklaşık yüzde 70’ini, 80’ini oluşturan Suudi Arabistan’ın pandemi sürecinde uçuşlara izin vermemesi bölgemizdeki yabancı turist sayısının neredeyse yok denebilecek rakamlara düşmesine sebep olmuştur. Tur otobüslerinin kapasite kısıtlamasından dolayı yükselen maliyetler ve pandeminin oluşturduğu seyahat korkusu birçok acentenin kültür turu satışlarını durdurmasına sebep olmuş ve bu durum da Karadeniz Bölgemize gelen turist sayısını olumsuz etkilemiştir. Salgın riskini minimize etmiş hedef pazarlarımızdaki ülkelerden bölgemize turizm hareketliliğini teşvik için, iki yıl önce uygulanmasına son verilen “charter” uçuş düzenleyen hava yolu şirketlerine yönelik yakıt desteğinin devreye alınmasını öneriyorum. Covid-19 Bölge turizmini vurdu,  turizmci zor durumda, derman arıyor.“ ifadelerini kullandı. 

Konuşmasının son bölümünde turizm sektöründe yaşanan sorunlara acil çözüm bulunması gerektiğini belirten İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, “Turizm sektöründe yaşanan bu sorunlara çözüm bulmak adına gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır. Yaşanan bu virüs salgınının bir an önce bitmesini, Türk ekonomisine büyük katkı sağlayan turizm sektörünün eski günlerine dönmesini diliyorum.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Covid-19 bölge turizmini vurdu’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!