COVID-19’dan Ölenleri Yıkamak İstemiyorlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet ve vakıf hizmet kolunda yetkili sendika olan Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen, COVID-19 ile mücadele kapsamında din görevlilerine için de kademeli mesai ve esnek çalışma şartları istedi.

Diyanet-Sen, cami görevlileri ve Kuran kursu öğreticilerinin Covid-19’dan hayatını kaybeden vatandaşların cenazelerinin yıkanmasından sorumlu ve zorunlu tutulmamalarını da talepleri arasına iletti.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında taleplerini dosya halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a aktardı.  

Bakan Selçuk’a aktarılan dosyada, din görevlileri ile dini hizmeti sunan personelin de kamudaki  yeni “dönüşümlü mesai” ve “esnek mesai saati ve süresi” uygulamasından yararlandırılması talep edildi. Özellikle iki veya daha fazla din görevlisi bulunan camilerde ivedilikle dönüşümlü mesai uygulamasına geçilmesi talep edildi. Vefa destek gruplarındaki cami görevlilerine konumlarıyla uyumlu olmayan görev ve sorumluluklar yüklenmemesi istenirken, “Bu görevleri icra eden din görevlilerinden, tedbirlere uyulmaksızın gerçekleştirilen düğün ve diğer toplu merasimleri fotoğraflamaları ve bunları zabıta ve kolluk birimleriyle paylaşmaları beklenmekte ve istenmektedir. Dini hizmetlerin sunumuna yön veren ilke, değer ve yaklaşımlarla uyumlu olmayan bu türden beklenti ve istekler, özellikle cami görevlilerimizi huzursuz etmekte, hizmet sundukları kitleyle görevlerini icrayı imkansız hale getiren gerginlik ve çatışma süreçleri yaşamalarına neden olmaktadır” denildi. 

Dosyada, filyasyon ekibi ve vefa destek grubu çalışmalarına katılan din görevlilerinin, bu çalışmalarla birlikte asıl sorumluluklarını da icra etmek gibi yoğun ve gerçekleştirilmesi neredeyse imkansız bir iş yüküyle karşı karşıya kaldıkları belirtildi. Din görevlilerinin bu iki faaliyetin icrasında sorumluluk almaları durumunda asli görevlerini icradan muaf tutulmaları talep edildi.

Cenazelerin yıkanmasına ilişkin hizmetin belediyeler tarafından bu amaçla istihdam edilen gassal unvanlı personel tarafından gerçekleştirildiğini belirten sendika, pandemi döneminde Covid-19’a bağlı ölümlerde gassal işlevinin din görevlileri, cami görevlileri ve Kuran kursu öğreticileri tarafından üstlenilmesi yönünde zorlama ve baskı yapıldığını belirtti.  Sendika, şu talepte bulundu:  

“Hukuken görevlerinin arasında olmamasına ve fiilen de kendi istekleri bulunmamasına rağmen bu yönde işlem icra etmeleri istenen din görevlilerine, gassal işlemlerinin icrasını sağlamaya yönelik herhangi bir koruyucu malzeme temini de gerçekleştirilmemektedir. Belediyeler Kanunu’nun 14. maddesi kapsamında defin ve mezarlık işleri belediyelerin sorumluluğunda olduğu gerçeğinden hareketle kendi istek ve iradeleriyle görevi icra etme hali hariç olmak üzere cami görevlileri ve Kuran kursu öğreticilerinin cenazenin yıkanması noktasında sorumlu ve zorunlu tutulması uygulamasından vazgeçilmelidir.” 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
COVID-19’dan Ölenleri Yıkamak İstemiyorlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!