‘Covid hastaları sınava giremez’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Üniversitesi, aldığı karar neticesinde Covid 19 testi pozitif çıkan adayların sınava giremeyeceğini açıkladı.

Anadolu Üniversitesi, ‘Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’na giriş belgesinde koronavirüs testi pozitif adayların ve temaslı adayların alınmayacağını bildirdi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Nisan ayında ertelenen sınava koronavirüs salgını sebebiyle hazırlanamayan sağlık çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapıldığını söyledi.

4 yıllık aranın ardından 4 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecek ‘ Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’na girmeyi planlayan sağlık çalışanları, Covid 19 engeli ile karşı karşıya kaldı. Sınava girecek olan adayların Anadolu Üniversitesi sınav giriş belgesinde, “ateşi 38 dereceden yüksek olanların, Covid 19 ve temaslı olanların sınava giremeyeceği” uyarısı yapıldı.

“Sağlıkçılar hayal kırıklığına uğradı”

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Pandemiyle mücadelede en ön safta olan, canlarını ortaya koyan ve bu ölümcül sınavı başarıyla geçen sağlık emekçileri bitirdikleri okulların unvanlarının bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız, mülakatsız olarak verilmesini isterken adaylar sınav giriş belgesini görünce hayal kırıklığına uğradı. Sınav giriş belgesine ateşi 38 dereceden yüksek olanların, Covid 19 ( ) ve temaslı olanların sınava giremeyeceği şeklinde ibare düşüldü. Pandemiyle mücadele ederken virüs kapan, hakları ödenmez denen sağlık emekçilerinin bu sınava giremeyecek olması haksızlıktır” dedi. 

“30 bin çalışan enfekte oldu”

Bulut, Nisan ayında virüs sebebiyle ertelenen sınava, sağlık çalışanlarının yoğun çalışma saatleri, risk ve stres nedeniyle evlerine bile gidemediğini vurgulayarak, sağlık emekçilerinin  idari izinlerinin iptal edildiğini, sınava doğru düzgün hazırlanamadıklarını bu süreçte yaklaşık 30 bin sağlık çalışanının enfekte olduğunu ifade etti. 

Üniversite sınavına giren Covid 19 ( ) adayların diğer adaylardan farklı bir salonda sınava alındığını hatırlatan Bulut, “Diğer sınavlara giren adaylar ayrı salon açılarak sınava girdi. Madem bu uygulama yanlıştı neden üniversite sınavında yapıldı? Sağlıkçıların sınavında neden böyle bir önlem alınma ihtiyacı duyuldu? Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapıyor. Sağlık çalışanları da ayrı bir salonda sınava girebilir. Sınava giremeyecek olan adaylar bir sonraki sınav için yine yıllarca beklemek zorunda kalacak. Sağlık Bakanlığı bir an önce bu haksızlığı gidermeli, mağduriyete son vermelidir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Covid hastaları sınava giremez’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!