A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Demiryolu projesi Trabzon için elzemdir

Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs; konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs; konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. 

“Erzincan- Trabzon demiryolu hattı güzergâhının Erzurum-Aşkale-İyidere olarak değiştirildiği haberleri Trabzon kamuoyunun birinci sırasında yer alan konu haline gelmiştir. Haberi teyid eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Demiryollları Genel Müdürlüğüne ait resmi ve imzalı bir evrak basın ve medyada yer almıştır.

ATATÜRK’ÜN VASİYETİDİR

Şunu herkes bilmeli ki; Demiryolu projesi, Trabzon için olmazsa olmazımızdır. Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi 1800’lü yılların ortalarında Osmanlı İmparatorluğu zamanında gündeme gelmiş; 1924 yılında TBMM’del 476 sayılı kanun olarak kabul edilmiştir. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 15 Eylül 1924 tarihinde Trabzon’u ziyaretinde, “Trabzon’umuzu az zamanda dahile demiryolu birleştirmek, güzel rıhtım ve limanla teçhiz edilmiş görmek, nuhbei amalimdir.” ifadesiyle Trabzon’a demiryolunun yapılmasını vasiyet etmiştir.

DEMİRYOLU PROJESİ TRABZON İÇİN ELZEMDİR

Yakın geçmişimizde her yerel seçim, genel seçim, referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Trabzon’a demir yolu sözü verildiği herkesin malumudur. On sekiz yıldır her seçim öncesi gıyabında tanıştığımız, AK Parti seçim beyannamelerde kuşe kağıda anlı canlı renklerle basılmış bir demiryolu projesi vardır. Demiryolu Projesi Trabzon için elzemdir. Çevre illerimize yapılan proje, hizmet ve yatırımlardan memnunluk duyarız. Ancak, Trabzon’a vaat edilen ama yerine getirilmeyen, söz verilen ama gerçekleştirilmeyen projeleri gündeme taşımak, takipçisi olmak da bizim görevimizdir. Bu gıyabında tanıştığımız demiryolu projesini maalesef Trabzon’da hâlâ daha göremedik. Korkarım ki; geldiğimiz son nokta “Kara tren gecikiyor, belki de hiç gelmez” noktasıdır.

GELİN BİRLİK OLALIM

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs, açıklamasının son bölümünde “Konu ile alakalı olarak gündeme gelen resmi evrakta demiryolu hattının kapsadığı iller olarak Erzurum- Bayburt-Trabzon-Rize olarak yazıyor olsa da Aşkale-İyidire Hattının etüt ihalesinin Bakanlığın onayında olduğu doğru mudur? Sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza değil 16 kişilik kabinedeki 4 Trabzonlu Bakanımıza ve Trabzon Milletvekillerinin %75’ni oluşturan AK Partili vekil kardeşlerime bir çağrıda bulunmak istiyorum: ‘Gelin bir olalım, hatta siz öncülük edin. Trabzon’un bu tarihsel ve haklı talebinde, sivil toplum örgütleri ve Trabzon paydaşları beraber hareket edelim; varsın payesi sizin olsun ama Trabzon kazansın.’ Var mısınız?” dedi.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Yeşilyol Davası’nda beraat

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde, Yeşil Yol projesi kapsamında yukarı kavyon ve Samistal yaylaları arasındaki 8 kilometrelik bağlantı yoluna karşı çıkan 24 kişiye iş...

Trabzon Tabipler Odası: Covid 19 ölüm-kalım savaşına dönüştü

Sağlık çalışanlarının şiddete uğradığına dikkat çeken açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sağlık çalışanlarını koruyamıyorsunuz; dövülüyor, yaralanıyor, ölüyorlar. Yıllardır çıkarılamayan etkili bir şiddet...

Muharrem İnce Trabzon’a geliyor

Sivas’tan başlattığı “Bin Günde Memleket Hareketi” programı kapsamında ziyaretlerini sürdüren Muharrem İnce bu akşam Trabzon'a geliyor.  İnce'nin...

Mansur Yavaş Beraat Etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş hakkında açılan davada Yavaş hakkında beraat kararı çıktı.

Göksu’nun Sözleri Kavgaya Neden Oldu

stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde, AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'nun İYİ Partili Ali Kıdık'la yaşadığı tartışma sonrası sarf ettiği "İspatlamazsan şerefsizsin" sözleri meclisi karıştırdı.