Demiryolu projesi Trabzon için elzemdir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs; konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs; konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. 

“Erzincan- Trabzon demiryolu hattı güzergâhının Erzurum-Aşkale-İyidere olarak değiştirildiği haberleri Trabzon kamuoyunun birinci sırasında yer alan konu haline gelmiştir. Haberi teyid eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Demiryollları Genel Müdürlüğüne ait resmi ve imzalı bir evrak basın ve medyada yer almıştır.

ATATÜRK’ÜN VASİYETİDİR

Şunu herkes bilmeli ki; Demiryolu projesi, Trabzon için olmazsa olmazımızdır. Erzincan-Trabzon Demiryolu Projesi 1800’lü yılların ortalarında Osmanlı İmparatorluğu zamanında gündeme gelmiş; 1924 yılında TBMM’del 476 sayılı kanun olarak kabul edilmiştir. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 15 Eylül 1924 tarihinde Trabzon’u ziyaretinde, “Trabzon’umuzu az zamanda dahile demiryolu birleştirmek, güzel rıhtım ve limanla teçhiz edilmiş görmek, nuhbei amalimdir.” ifadesiyle Trabzon’a demiryolunun yapılmasını vasiyet etmiştir.

DEMİRYOLU PROJESİ TRABZON İÇİN ELZEMDİR

Yakın geçmişimizde her yerel seçim, genel seçim, referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Trabzon’a demir yolu sözü verildiği herkesin malumudur. On sekiz yıldır her seçim öncesi gıyabında tanıştığımız, AK Parti seçim beyannamelerde kuşe kağıda anlı canlı renklerle basılmış bir demiryolu projesi vardır. Demiryolu Projesi Trabzon için elzemdir. Çevre illerimize yapılan proje, hizmet ve yatırımlardan memnunluk duyarız. Ancak, Trabzon’a vaat edilen ama yerine getirilmeyen, söz verilen ama gerçekleştirilmeyen projeleri gündeme taşımak, takipçisi olmak da bizim görevimizdir. Bu gıyabında tanıştığımız demiryolu projesini maalesef Trabzon’da hâlâ daha göremedik. Korkarım ki; geldiğimiz son nokta “Kara tren gecikiyor, belki de hiç gelmez” noktasıdır.

GELİN BİRLİK OLALIM

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs, açıklamasının son bölümünde “Konu ile alakalı olarak gündeme gelen resmi evrakta demiryolu hattının kapsadığı iller olarak Erzurum- Bayburt-Trabzon-Rize olarak yazıyor olsa da Aşkale-İyidire Hattının etüt ihalesinin Bakanlığın onayında olduğu doğru mudur? Sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza değil 16 kişilik kabinedeki 4 Trabzonlu Bakanımıza ve Trabzon Milletvekillerinin %75’ni oluşturan AK Partili vekil kardeşlerime bir çağrıda bulunmak istiyorum: ‘Gelin bir olalım, hatta siz öncülük edin. Trabzon’un bu tarihsel ve haklı talebinde, sivil toplum örgütleri ve Trabzon paydaşları beraber hareket edelim; varsın payesi sizin olsun ama Trabzon kazansın.’ Var mısınız?” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Demiryolu projesi Trabzon için elzemdir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!