A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Gündem"Deprem vergileri depreme harcanacak diye bir şey yok"

“Deprem vergileri depreme harcanacak diye bir şey yok”

İzmir depreminin ardından gündeme gelen "Deprem vergileri nereye gidiyor" sorusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da geçtiğimiz günlerde dile getirildi.

İzmir depreminin ardından gündeme gelen “Deprem vergileri nereye gidiyor” sorusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da geçtiğimiz günlerde dile getirildi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, deprem vergilerinin nereye harcandığını sorarken konuyla ilgili olarak AKP’den yanıt geldi. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, deprem vergilerinin bütçedeki ihtiyaçlara göre değerlendirildiğini açıkladı.

Naci Bostancı, şu ifadeleri kullandı:

Bütçeyi bilenler, 5018 sayılı Bütçe Kanunu’nu bilenler herhangi bir ad ve isim altında şu iş için vergi topluyoruz tarzında bir düzenleme olamayacağını, 5018’in 13. maddesinde hususi bir şekilde bu tür vergiler toplanamayacağını ifade ediyor. Bütçede paralar toplanır, ihtiyaca göre de harcanır. Dolayısıyla deprem vergileri adı altında, bunlar toplanacak ve depreme gönderilecek tarzında bir düzenleme söz konusu değildir. Bütçenin mantığına aykırıdır. Bütçeden haberdar olanlar bunu bilirler. Esasen Türkiye deprem kuşağında bir ülke olduğu için zaten bütçeden çok ciddi miktarda bir kaynak çok çeşitli biçimlerde kentsel dönüşüm, çeşitli destekler biçimde bu depreme yönelik hazırlıklar için harcanmaktadır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1
reklam 1
bayram tebrik2
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1
reklam 1