A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Devlet İstediği Şirkete El Koyabilecek!

14 Ekim tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 68 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde yer alan detaylar ile Sanayileşme İcra Komitesi, risk gördüğü taktirde ulusal güvenlik sebebiyle şirketlere el koyabilecek.

14 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 68 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yer alan detaylar ile Sanayileşme İcra Komitesi, risk gördüğü taktirde ulusal güvenlik sebebiyle şirketlere el koyabilecek.

14 Ekim 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 68 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yerli üretimin gelişimini sağlamak ve üreticilerin finansman, üretim ve yatırım süreçlerini kolaylaştırmak adına Sanayileşme İcra Komitesi (SAİK) kuruldu.

4. Madde Endişeye Yol Açtı

Yayımlanan kararnamede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın komitenin başkanlığını yapacağı görülüyor. Kararda yer alan 4’üncü maddenin e bendi, “Devlet artık istediği her şirkete el koyabilir” yorumlarını beraberinde getirdi.

4. Maddenin e bendinde şu ifadeler yer alıyor: “Ülke için kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarında, yurtiçi üretimin sürekliliğini ve ulusal güvenliği riske atabilecek değişikliklere ilişkin yapılacak işlemler konusunda karar almak.”

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler