Doğu Gözaçan Hayatını Kaybetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin kalkınmasına gönül veren ve bunun da ancak eğitimle olacağı inancıyla yarım asırdır eğitim alanında hizmet veren Trabzonlu eğitimci İsmail Doğu Gözaçan covid-19 nedeniyle 79 yaşında hayata veda etti.

Gözaçan’ın cenazesi 2 Şubat Salı günü Karacaahmet Şakir’in Camii’nde kılınacak ikindi namazıyla kaldırılacak.

Doğu Gözaçan Kimdir?

Doğu Gözaçan 1942 yılında Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde doğdu. İlkokulu Beşikdüzü’nde, ortaöğrenimini Rize Lise’sinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden mezun oldu. Türkiye’de özel liselerin temelini atanlardan biri olan Gözaçan, aynı zamanda liselerde branşlaşma fikrini Milli Eğitim Bakanlığı’na sunan kişidir. Gözaçan, Doğuş Eğitim Kurumları çatısı altında ana, ilk, lise ve fen liseleri ile eğitim alanında Türkiye’de ilkleri yaşamıştır. Gözaçan, “Kaliteli eğitim, bilimsel araştırmalarda öncülük ve topluma hizmet”i kendine misyon edinen bir dünya üniversitesi” hayalini ise 1997 yılında Doğuş Üniversitesi’ni kurarak gerçekleştirmiştir.

Doğuş Eğitim Kurumları’ndaki başarıların yükseköğrenim alanına taşınması ve Dünya standartlarında bir üniversitenin kurulması için 1995 yılında Doğuş Eğitim Vakfı kurmuştur. Vakfın yaptığı çalışmalar sonucunda, Doğuş Üniversitesi 9 Temmuz 1997 tarihli ve 4281 sayılı Kanun ile kamu tüzel kişiliğine sahip, kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi olarak yükseköğretim kurumları arasındaki yerini almıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Doğu Gözaçan Hayatını Kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!