Gebzeli Metal İşçileri Ankara’ya Doğru Yola Çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebze’de sendika değiştirerek DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi oldukları için işten atılan veya ücretsiz izne ayrılan metal işçileri, Ankara’ya yürümek için Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi önünde bugün yeniden bir araya geldi. İşçiler dün engellenen yürüyüşlerine bugün başladı. Polis barikatının kaldırılması üzerine Ankara istikametinde yürüyüşe başlayan işçiler 500 metre kadar yürüdükten sonra otobüse bindi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Ankara’ya yürümek isteyen metal işçileri, sabah saatlerinde Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi önünde bir araya geldi. Dün yapılmak istenen yürüyüşün engellenmesinin ardından bugün yeniden bir araya gelen işçiler, polis barikatının kaldırılması üzerine D-100 karayoluna çıkarak Ankara istikametinde yürüyüşe başladı. 500 metre kadar yürüyen işçiler daha sonra otobüse bindi.

DİSK GENEL BAŞKANI GEBZE’YE GELDİ

Ankara’ya yürümek isteyen işçilere destek olmak amacıyla işçilerin yanına gelen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi önünde işçilere seslendi. Çerkezoğlu, sendikalı işçilere şu konuşmayı yaptı:

“Bu ülkede ve dünyanın her yerinde sendikalı olmak ve emeğine ekmeğine sahip çıkmak için örgütlü olmayı seçmek en temel yasal ve anayasal hakkımızdır. Bu hakkın engellenmesi, haksız ve hukuksuz biçimde bu en temel hakkımızı kullanmamızın engellenmesi suçtur. Emeğine ekmeğine sahip çıkmak, hakları için mücadele etmek bu dünya yüzündeki en onurlu iştir. Birleşik Metal-İş sendikamızın, DİSK’in örgütlü olduğu bu üç fabrikada hakkına sahip çıkmak için günlerdir direnen ve dün burada sesini Ankara’ya duyurmak için yola çıkan, önü kesilen ama dimdik ayakta duran bütün işçi kardeşlerimi selamlıyorum.”

Kocaeli Valiliği’nin, ‘pandemi tedbirleri’ kapsamında ilan ettiği 30 günlük eylem yasağı kararını gerekçe gösteren polis, dün işçilerin yürüyüşünü engellemiş, metal işçileri ve onlara desteğe gelenlerle birlikte toplam 109 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar, gece saatlerinde serbest bırakılmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gebzeli Metal İşçileri Ankara’ya Doğru Yola Çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!