Gölge olsun diye dikti, fıstık çamından 40 bin TL kazandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’in Silifke ilçesinde yaşayan Abdurrahman Serin, 20 yıl önce güneşe karşı korunmak için evinin bahçesine fıstık çamı fidanları dikti. Güneşten korunma maksadıysa yaptığı çalışmanın sonucunda ise ilk hasadının ardından 40 bin lira kazandı.

Serin, çam fıstıklarının kilosunu 300 ve 500 TL arasında olması kaydıyla satmayı hedefliyor.

20 Yıl Sonra Gelir Kapısı Oldu

20 yıl önce gölge oluşturmak için evinin bahçesine 4 çam fıstığı fidanı diken Abdurrahman Serin geçtiğimiz yıla kadar ağaçların gölgesi nedeniyle ferah bir yaşam sürüyordu. Fakat evine gelen misafirlerinin de uyarısıyla çam fıstıklarını toplama kararı alarak satmaya başladı. İlk hasadında 200 kilogram elde eden Serin, kilosunu 200 TL’den sattığı çam fıstıklarından 40 bin TL kazandı.

Önümüzde Yıl için Plan Yapıyor

Önümüzdeki yıl için de hasat yapmayı planlayan Serin, Şubat ayında topladığı fıstıklar ile birleştirmeyi düşündüğü sonraki yıl hasatlarını 300 ile 500 lira arasında satmayı hedefliyor.

Geçen yıl kilosunu 200 liraya veren Serin, şöyle konuştu, “Şu an İstanbul’da 500 liraya alıcı bulunuyormuş. Biz de 300 liraya vermeyi düşünüyoruz. Ama benim tavsiyem Silifke’de bu dikilse çok güzel bir gelir olur çiftçi için. Su istemez, ilaç istemez sadece dikeceksin arada sulayacaksın. Zeytin dikiyorsun para etmiyor, domates dikiyorsun para etmiyor, nar dikildi nar olmadı o nedenle benim tavsiyem fıstık çamından dikilse iyi bir gelir kapısı olur ama kimse dikkate almıyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gölge olsun diye dikti, fıstık çamından 40 bin TL kazandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!