HÜKÜMET,KUMPAS MI HAZIRLIYOR?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, ‘ihaleye fesat karıştırma’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlamasıyla tutuklanan Avcılar Belediyesi eski Başkanı Handan Toprak Benli dosyasına ilişkin önemli iddialarda bulundu.

HANDAN TOPRAK

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, ‘ihaleye fesat karıştırma’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlamasıyla tutuklanan eski Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli dosyasına ilişkin bir yazı kaleme aldı. Terkoğlu, Benli’nin “Soruşturma, CHP’li belediye başkanı olduğum sürece ilişkin hazırlandı. Hedef ben değilim, CHP. Bu dosyalar, komşu belediyelerimiz dahil diğer CHP’li belediyeler için de hazırlandı” dediğini aktardı.

İstanbul merkezli 5 ilde ‘İhaleye fesat karıştırma’ ve ‘Resmi belgede sahtecilik’ iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında eski Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ve belediye çalışanlarının da bulunduğu 11 kişi tutuklanmıştı. 

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü “Muhalefete bir kumpas hazırlanıyor” başlıklı yazısında tutuklanan Handan Toprak Benli ile görüşmesini yazdı. 

Terkoğlu, Benli’nin kendisinin tutuklanmasının başka hamlelerin habercisi olduğunu dile getirdiğini ifade ederken “Benli, ‘dosyanın bugüne kadar bekletilip, seçim öncesi gündeme konması başka operasyonlar için zemin oluşturmak ve tepki ölçme maksatlı’ ifadelerini kullanıyor” dedi.

“CHP’Lİ BELEDİYELER İÇİN DE HAZIRLANDI”

Terkoğlu, “Hedef ben değilim, CHP” diyen Benli’nin “Bu dosyalar, komşu belediyelerimiz dahil diğer CHP’li belediyeler için de hazırlandı” dediğini aktardı ve şöyle devam etti:

“(…) Dedim ya, “Benli bir şey söyleyemeye çalışıyor” diye…

Baştaki soruyu sordum. “Soruşturma, CHP’li belediye başkanı olduğum sürece ilişkin hazırlandı. Hedef ben değilim, CHP” dedi ve devam etti: “Bu dosyalar, komşu belediyelerimiz dahil diğer CHP’li belediyeler için de hazırlandı.”

Benli; Beylikdüzü, Bakırköy, Silivri, Sarıyer, Aydın’ı saydı. Başka belediyelerde de operasyonların devam edeceğini düşündüğünü söyledi. Ona göre plan CHP’yi yolsuzlukla ilişkilendirmek ve karalamaktı. Benli, “Sayın İmamoğlu ve CHP üst düzey yöneticilerine yönelik operasyon yapılmasını” beklediğini söyledi.

KEMAL EKREM

AKP’LİLERE DE HİZMET VERMİŞ

Son dönem, belediyelere operasyon denilince, karşımıza en çok çıkan isim Erkan Karaaslan. Karaaslan, Hükümet medyası tarafından, “FETÖ’nün belediyeler imamı” olmakla suçlanıyor. Bu yüzden uzun süre tutuklu kalan Karaaslan, geçen Aralık’ta “FETÖ üyeliği” suçlamasından beraat etti. Karaaslan, CHP’li belediyelerdeki yolsuzluk iddiaları nedeniyle, yeniden tutuklandı. Haberlerde adı, “FETÖ’nün belediyeler imamı” olarak geçmeye devam etti.

Benli’ye Karaaslan ile ilişkisini de sordum:

“Erkan Karaarslan, AKP döneminin belediyecilik uygulamalarını ve bunların dijitalde raporlanmasını kamu kuruluşlarında anlatan, yani meslek içi eğitimler veren ve Türkiye’de çok az bulunan birçok konuda tek olan kişi ve kuruluş sahibi. Bu nedenle AKP’li belediyeler ve bakanlıklara da hizmetler vermiş. CHP’li belediyeler ise çok küçük bir oranda, onda bir gibi, hizmet aldı. Avcılar Belediyesi’nin bütçesi çok küçük. Soruşturmaya yönelik iddialar, 2014-2016 yılları arasında, toplamı 300 bin lirayı geçmeyen, belediye bütçesinde küçük yekün tutan, tamamen meslek içi hizmetlere yönelik.”

KUMPAS HAZIRLANIYOR

Daha önce Karaarslan üzerinden İmamoğlu’na kumpas kurulmaya çalışıldığını anlatmıştık. Benli benzer bir duruma işaret etti:

“Karaarslan’ı FETÖ ile ilişkilendirip, belediyelerimizi de teröre kaynak sağlamakla suçluyorlar. Bu, Ergenekon, Balyoz kumpasları gibi hazırlanmış bir kumpas. Karaarslan, FETÖ’den beraat etmiş olmasına rağmen, algı operasyonlarına devam ettirmek için, hazırlanan bu dosyayı, 6 yıl sonra, seçim öncesi işleme koydular. Dosyada beni burada 1 dakika bile tutabilecek bir suç yok.”

Benli bir ayrıntıya daha dikkat çekiyor:

“Karaarslan dosyası 6 yıldır basına düşmüş, bilinen tartışılan bir konu olmasına rağmen, bir kez bile ifadeye çağrılmadım. Düğmeye basılmış gibi, dosyamıza gizlilik kararı aldırılıp bir sabah evime arama ve gözaltı için polisler geldi. Basın, henüz bana bile okunmamış olan suçlamaları duyurdu. Masumiyet karinem ihlal edilip, adım suçlamalar eşliğinde geçirildi. 4 gün gözaltında kaldım ve bugüne kadar savcı karşısına çıkarılmadım. İfadem sadece Emniyet’te alındı. 4 gün sonunda, 11 kişi olarak, toptan hakim huzuruna çıkarıldık. Önceden verildiği belli tutuklama kararı okundu. Adil yargılanmayı bekliyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
HÜKÜMET,KUMPAS MI HAZIRLIYOR?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!