İBB’nin Eğitim Desteğine Yoğun İlgi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından “Genç Üniversiteli” programı kapsamında 25 yaş altındaki öğrencilere verilen desteğe gösterilen ilgi büyümeye devam ediyor.

“İstanbul’u öğrenciler adına daha yaşanabilir bir kent yapmak istiyoruz” diyerek yola çıkan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile 15 Eylül tarihinde başlatılan ve üniversitelilere yönelik olan programa, ilk 3 günde yaklaşık 68 bin başvuru yapıldı.

Kadın Öğrencilerin İlgisi Daha Yoğun

15 Eylül tarihinden bu yana başvuruların çoğu kadın öğrenciler tarafından gerçekleştirildi. Erkek öğrencilerin başvuru sayısı ise ilk 3 günde 32 bin 586’yı buldu. Bu yıl da, geçen yıl olduğu gibi toplamda 30 bin öğrenci İBB’nin yardımından yararlanacak. Öğrenci başına yıllık 3 bin 200 lira verilecek. Başvuru için son tarih 14 Ekim olarak açıklandı. Üniversite öğrencilerine yapılacak eğitim yardımının sonuçları Kasım ayında açıklanacak.

Başvurular Mobilden Yapıldı

Başvurular sırasında ortaya çıkan veriler, genç bireylerin teknolojiyi kullanmadaki başarısını bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Başvuruların yüzde 77’si mobil cihazlardan yapıldı. Süreç ile ilgili olarak İBB Beyaz Masa, başvurular kapsamında tek bir şikâyet almadı, konu hakkında bilgi isteminde bulunulmadı. Öğrencilerin, internet üzerinden başvurularını sorunsuzca gerçekleştirdiği saptandı.

Yardımlar Neye Göre Yapılıyor?

İBB’nin şeffaflık ilkesine bağlı olarak yapılacak yardımlarda süreç “Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri”ne göre işliyor. Bu ölçütlere göre;

  • Ebeveyn vefat/boşanma durumu,
  • Öğrencinin engellilik durumu,
  • Ailedeki engelli durumu,
  • Ailedeki kişi sayısı,
  • Ailedeki öğrenci sayısı ve
  • Ailenin geliri temel alınıyor.

Kadın ve erkek öğrenciler için eşitlik dengesi gözetilirken eğitim yardımından kendisi ya da ailesi İstanbul’da ikamet eden öğrenciler faydalanıyor. Yardım, üniversite eğitimine devlet okulunda devam eden ya da özel okulda yüzde 100 burslu okuyan öğrencilere yapılıyor.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB’nin eğitim yardımı içinbaşvurular, COVID-19 pandemisi süreci nedeniyle internet üzerinden yapılıyor. Evraklar da çevrimiçi kanal yolu ilr teslim ediliyor. Üniversiteliler, “gencuniversiteli.ibb.istanbul” adresindeki formu doldurup, talep edilen belgeleri aynı adres üzerinden sunuyorlar. Başvuru şartları ise; T.C. vatandaşı olmak, öğrencinin kendisinin veya ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi; anne-baba vefat durumunda yine yakınının İstanbul’da ikamet etmesi, ön lisans veya lisans öğrencisi olmak, normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak, devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu öğrenci olmak, ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yıl sonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması, gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak.

HANGİ BELGELER TESLİM EDİLİYOR?

İBB eğitim yardımı programı için ihtiyaç duyulan belgeler şu şekilde;

•        Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript.

•        Nüfus cüzdanı fotokopisi.

•        Sabıka kaydı/Disiplin cezası almadığına dair belge.

•        Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi maaş bordrosu vb.)

•        Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler (Sadece aktif olan kardeşler dikkate alınacaktır. Kayıt donduran ya da Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan kardeşler öğrenci sayılmıyor.)

•        Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi.

•        Öğrencinin kendisi ve ailesi için ikametgâh belgesi.

•        Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge. Başvuru sürecindeki tüm süreç Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) uygun olarak yürütülüyor.

Kimler Başvuru Yapamaz?

Eğitim yardımından Açıköğretim Fakültesi’nde okuyan öğrenciler, uzaktan eğitim alanlar, ücretli değişim programında bulunanlar, 25 yaşından büyükler, öğrenim görüyorken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin cezası alanlar, yüz kızartıcı bir sebeple hüküm giyenler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvuramıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İBB’nin Eğitim Desteğine Yoğun İlgi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!