İBB’nin ‘Marmaray’ Kararı Mahkeme Tarafından Haklı Bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, UKOME kararı ile beraber aktarma alır hale gelen ve fiyat bazında ucuzlayan Marmaray’da, uygulamanın devam etmesi yönündeki kararını açıkladı.

Mahkeme, bu konuda yerel mahkemenin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararını da bozmuş oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından 6 Şubat 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün işlettiği Marmaray’ın İstanbulkart aktarma sistemine dahil edilmesine karar verilmişti. Böylelikle aktarmaya uygun bir hale gelen Marmaray’a, bir toplu ulaşım aracının ardından binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler ise 3,50 lira yerine 1,70 lira ödemeye başlamıştı.

Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, İBB’nin almış olduğu bu kararı mahkemeye taşımış, İstanbul 2. İdare Mahkemesi de 9 Temmuz 2020 tarihinde uygulamayla ilgili yürütmenin durdurulmasına yönelik karar vermişti.

Konu, İBB tarafından Ağustos ayındaki UKOME gündemine taşınmış, fakat UKOME üyeleri konuyu tekrardan görüşülmek üzere alt komisyona göndermişti. İBB Hukuk Müşavirliği de yürütmeyi durdurma kararını Bölge İdare Mahkemesi’ne taşımıştı.

22 Eylül 2020 tarihinde kararını açıklayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İBB’yi haklı buldu. Böylelikle de daha önce alınan yürütmeyi durdurma kararını bozdu. Mahkeme, Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün savunmasında yer alan, toplantıya ilçe belediyelerinin davet edilmemesi; Marmaray’ın işletilmesinde geriye dönük telafisi olmayan mağduriyet oluşacağı; İBB Ulaşım Daire Başkanının vekalet ettiği müdürlük yerine de oy kullanmasının hukuka aykırı olduğu iddialarını uygun bulmadı. 

Alınan son karar ile beraber, Marmaray’ın aktarma almaya devam etmesine yönelik karar da uygun bulunmuş oldu. Böylece, bir toplu ulaşım aracının ardından Marmaray’a binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler ise 3,50 lira yerine 1,70 lira ödemeye devam edecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İBB’nin ‘Marmaray’ Kararı Mahkeme Tarafından Haklı Bulundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!