A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

İçişleri Bakanlığı’ndan Tartışmalı 29 Ekim Genelgesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzası ile 81 ilin valiliklerine gönderilen genelge, tartışma yarattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası ile 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak “Vali/Kaymakam tarafından onaylanan tören ve kutlama programı dışında başkaca bir kurum/kuruluş tarafından program düzenlenmesine müsaade edilmeyecek” detayı dikkat çekti.

Yayımlanan genelgenin ardından CHP’den art arda tepkiler geldi, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Kutlamalarda Covid-19 Tedbirleri

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası ile 81 ilin valiliklerine gönderilen genelge, tartışma yarattı. Covid-19 pandemisi sebebiyle tedbirlere uymanın önem taşıdığı ifade edilen genelgede, şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünün kutlanacağı Cumhuriyet Bayramı törenlerinin, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunduğumuz ‘kontrollü sosyal hayat’ döneminin maske ve temizlikle birlikte temel prensiplerinden olan fiziki mesafe kuralına riayet edilebilmesi için bazı ilave önlemlerin alınarak kutlanması dönemsel bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmakta.”

Genelgede, tören ve kutlamaların temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun gerçekleştirilmesi; Covid-19’a ilişkin tüm tedbirlerin uygulanması; tören ve kutlamalara katılacak katılımcı sayısının sınırlandırılması; 28 Ekim’de gerçekleştirilecek çelenk sunma törenlerinin kamu kurum ve kuruluşları ile Meclis’te grubu bulunan siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri temsilcilerinden oluşan sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi ve tebrik kabullerinin açık alanda ve büyükşehirlerde 60, diğer illerde 40 kişiyi geçmeyecek şekilde sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

CHP’den Tepki Geldi

İçişleri Bakanlığı’nın göndermiş olduğu genelge, CHP’li vekiller tarafından tepki ile karşılandı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konuyla ilgili olarak ““Bu, milli bayramlara getirilen kaçıncı yasak! Vatandaşlarımızın pandemi şartlarına ve hijyen kurallarına uyarak, Cumhuriyetimizi kutlamasına keyfi yasak getiremezsiniz! Ahlat’ta, Ayasofya’da, iktidar partisi kongrelerinde bulaşmayan virüs 29 Ekim günü mü bulaşacak?” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise, “Ayasofya’nın 350 bin kişi ile ibadete açılmasına yasak yok, Malazgirt Zaferi etkinliklerine yasak yok, AKP mitinglerine yasak yok, Cumhurbaşkanı’nın “keyif çayı” dağıtmasına yasak yok; Söz konusu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olunca virüs var!” ifadelerini kullandı.

Çataklı’dan Açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı. Çataklı, “29 Ekim kutlanacak! Hem de coşkuyla” paylaşımını yaptı.

spot_img

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler