İL TANITIM GÜNLERİNE,’SOYLU’ ENGELİ!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı’nın 6 Aralık 2021 tarihinde yayınladığı genelge ile İl tanıtım günleri düzenleme yetkisi Belediyelerden alınarak valiliklere verildiği ortaya çıktı.

Bakan Soylu İl Tanıtım Günlerine de El Attı, İBB'ye Yasak Geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başta olmak üzere belediyelerin düzenlediği il tanıtım günlerini düzenleme yetkisinin valiliklere verildiği ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 6 Aralık 2021 tarihinde valiliklere gönderilen yazıda son dönemlerde valilikler ve il kültür ve turizm müdürlükleriyle irtibata geçilmeden ilin genelini ilgilendirecek il tanıtım günlerinin yapıldığı belirtilirken, bu durumun dağınıklığa ve kaynak israfına yol açtığı savunuldu.

İçişleri Bakanlığı, il tanıtım günleri düzenleme yetkisini belediyelerden  alıp valiliklere verdi | Independent Türkçe

Yazıda, “Çalışmaların tüm aşamalarında artık valiliklerden izin alınacak, gerekli şartları taşımayan hiçbir etkinliğe müsaade edilmeyecek” denildi.

İBB uzun süredir, il tanıtım günleri düzenliyordu. Bu çerçevede de birçok ilin tanıtım günlerine ev sahipliği yapmıştı.

ALINAN KARARA CHP VE İYİ PARTİ TEPKİ GÖSTERDİ.

CHP’nin İBB Meclisi Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, il tanıtım günlerinin, AK Parti’nin İBB yönetiminde olduğu dönemde de yapılan bir etkinlik olduğunu hatırlattı. Balyalı, “Ne oldu da bir günde bu etkinliği valiliğin yapmasına karar verildi? Ben, bu durumu şöyle yorumluyorum: İBB ile sivil toplum kuruluşlarının arasının iyi olması istenilmiyor. Söylediğim gibi; klasik engellemelerden birisidir bu.” dedi.

İYİ Parti’nin İBB Meclisi Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan da karara tepki göstererek şunları söyledi: “Alınan bu karar, engellemelerden bir tanesi. İl tanıtım günleri genellikle Yenikapı ve Maltepe’de bulunan etkinlik alanlarında yapılıyordu. İBB, çoklu denetim merkezi tarafından baskı altına alınmaya çalışılıyor. Bunlar aslında gündemi değiştirme çabalarıdır. Ne yaptıklarını anlamak mümkün değil. Uzun yıllardır bu etkinlikler İBB tarafından yapılıyordu, bir günde bu işin valilik tarafından yapılması istendi. Ne yaptıklarını anlamak gerçekten mümkün değil.” diyerek alınan karara tepki gösterdi.

Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri 2021 - GÜNDEM - Serhat Birikim Medya  Group

İl tanıtım günleri, illerin tarihi, kültürel, folklorik değerlerini büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlara duyurmayı, bölgesel ya da ulusal düzeyde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İstanbul’da uzun süredir düzenlenen etkinliklerin ev sahipliğini İBB yapıyordu ve bu yıl Maltepe ve Yenikapı’da düzenlenen “İl Tanıtım Günleri” oldukça görkemli yapılmış ve katılım olarak ta oldukça ilgi görmüştü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İL TANITIM GÜNLERİNE,’SOYLU’ ENGELİ!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!