İstanbul’da 1 Mayıs: Polis, Taksim’e yürümek isteyenlere müdahale etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları pandemi gölgesinde başlarken Taksim’e yürümek isteyenler polis müdahalesiyle gözaltına alındı. Çağdaş Hukukçular Derneği, Mecidiyeköy ve Taksim civarında gözaltına alınanların sayısının 125’e yükseldiğini duyurdu.

Sendikalar 1 Mayıs 1977’de ölenleri anmak için Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yasakların gölgesinde geçen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne çıkan yollar kapatıldı. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için sokaklara çıkanlar ise polis müdahalesi başladı.

ÇHD: YAKLAŞIK 125 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çağdaş Hukuk Derneği İstanbul Şubesi, Taksim ve Mecidiyeköy civarından 10.48 itibarıyla 125 kişinin gözaltına alındığını öğrendiklerini duyurdu.

“1 MAYIS ALANI TAKSİMDİR”

İlk olarak Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak yürüyüş yapan İşçi Temsilcileri Konseyi ve Emeğin Gücü üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

EHP’LİLER DARBEDİLEREK GÖZALTINA ALINDI: FERMAN DEVLETİN 1 MAYISLAR BİZİMDİR

1 Mayıs’ı kutlamak için çelenkle Taksim’e yürüyüşe geçen Emekçi Hareket Partisi üyelerine polis müdahale etti. EHP Sözcüsü Özge Akman’ın da aralarında olduğu 20 kişi darbedilerek gözaltına alındı.

“KAMPÜSTEN SOKAĞA…”

Osmanbey’de ise “Kampüsten sokağa biz kazanacağız” pankartı ile Taksim’e doğru yola çıkan üniversite öğrencilerine de polis müdahale etti. 21 kişi gözaltına alındı.

19 SODAP ÜYESİ GÖZALTINA ALINDI

Mecidiyeköy’de bir araya gelerek Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyelerine de polis müdahale etti. 19 SODAP üyesi gözaltına alındı.

BARİYERLERİ YIKARAK GALATASARAY MEYDANI’NA ULAŞTILAR

Polis barikatlarını yıkarak Taksim Meydanı’na yürüyen Gençlik Komiteleri üyelerine de Galatasaray Meydanı’nda polis müdahale etti. 10 kişi müdahale ile gözaltına alındı.

ESP EŞ GENEL BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Taksim’e yürümek isteyen Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyeleri ile ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü gözaltına alındı.

Dokuz8 Haber’den Fatoş Erdoğan’ın haberine göre HDP Milletvekilleri Dilşat Canbaz, Serpil Kemalbay ve Musa Piroğlu, Mecidiyeköy’de polisin 1 Mayıs için Taksim’e yürümek isteyen yurttaşları işkenceyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Kemalbay, “İşçiler adaletsizliğe boyun eğmeyecek. İşkence insanlık suçudur, insanlık onuru işkenceyi yenecek. Burada hepinizi kaydediyoruz, işkence yapanlar mutlaka bir gün hesap verecek.” dedi.

İSTİKLAL CADDESİ’NE ÇIKANLARA POLİS MÜDAHALESİ

Polis bariyerlerini aşarak İstiklal Caddesi’ne çıkan Devrimci Hareket ve Devrimci Gençlik Dernekleri üyelerine polis müdahale etti. Polis müdahalesi sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

SENDİKALAR TAKSİM’DE

HAK-İŞ ve DİSK ile çeşitli sendikaların temsilcileri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla hayatını kaybeden işçiler anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı. Sendikalar, “Yaşasın 1 Mayıs yaşasın işçilerin bayramı” sloganı atarak Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

İSTANBUL’DA 1 MAYIS ABLUKASI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Meydanı ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Önlemler kapsamında, K-9 bomba arama köpekleri meydan ve çevresinde arama yaptı. Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhuriyet Anıtı ile Gezi Parkı polis barikatlarıyla çevrelendi ve anıtın bulunduğu alan yaya trafiğine kapatıldı. Park ve çevresinde polis ekiplerine ait gözetim ve nöbet noktaları oluşturuldu. Çevik kuvvet ekipleri meydan ve çevresine konuşlandırıldı.

Öte yandan M2 Yenikapı – Hacıosman metro istasyonunun Taksim, Şişhane ve Osmanbey istasyonları kapatıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul’da 1 Mayıs: Polis, Taksim’e yürümek isteyenlere müdahale etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!