İYİ Partili Örs, Emeklilerin Sorunlarını Meclise Taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin ÖRS, “Emeklilerin sorunlarının incelenmesi ve çözülmesi” amacıyla Meclis araştırması önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) emeklilerin sorunlarının incelenmesi ve çözülmesi amacıyla Meclis araştırma önergesi veren İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, sosyal güvenlik hakları ve emekli aylığı seviyelerinin, sosyal devlet ve refah devleti olmanın önemli bir göstergesi olduğunu belirtti.

Örs, önergesinin gerekçesinde; eşitlik ilkesinin, sosyal güvenliğin en temel kuralı olduğunu belirterek “Sigorta mevzuatımızda yapılan değişiklikler, norm ve standart birliğinden giderek uzaklaşılması, emekli aylıklarında farklılıkların oluşmasına neden olmuştur. Emekli aylığı hesaplamalarında eşitliğin sağlanması için primlerin güncellenmesi ve aylık bağlama oranındaki farklılıklara son verilmesi için değişiklikler yapılmalı, prim kazancı ve prim ödeme gün sayıları eşit olanların emekli oldukları tarihlere bakılmaksızın aynı aylık ödenmelidir.” ifadesine yer verdi.

Emekli1

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, 2000 öncesi emekli olanların intibak aylıkları ile 2000 sonrası intibak yapılmayan emeklilerin aylıkları prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olmalarına rağmen, emekli aylıklarında farklılıklar olduğunu ifade ederek “Sosyal güvenlik kuruluşlarının kendi içindeki objektif olmayan farklılıklar giderilmeli ve ortak standartlar oluşturulmadır. Taban aylıklar ve gelirler eşitlenmeli ve bu seviyenin tespitinde insan onuruna yaraşır hayat seviyesi dikkate alınmalıdır. Sosyal güvenlik kuruluşlarının standartlarındaki farklılıklar yasal düzenlemelerle intibak yapılarak giderilmelidir.” dedi.

Örs, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarına yapılan artış ile memur emeklilerinin maaşlarına yapılan artışın hesaplanmasındaki farklılığa da dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı “SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıları altı aylık tüfe artışına göre yapılırken, memur emeklilerine kamu sözleşmelerine göre artışların yapılması, eşitlik kuralına aykırıdır. Yüzdeli zamlar, zengini zengin, fakiri fakir eden bir uygulamaya dönüşmüş, emekliler arasında makas büyümüştür. Tüfe artışı, emeklileri koruyan bir sistem olmadığından, yeni bir artış sistemi getirilmeli, emeklilere büyümeden pay verilmelidir. 2006 itibariyle vergi iadelerinin kaldırılması ile yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme oranları, günümüzde bir anlam ifade etmemektedir. Çalışanlar ve emekliler arasında da eşitlik bozulmuştur. Çalışanların vergi iadesi kaldırılırken yerine getirilen asgari geçim indirimi tutarı, emeklilerimizin ek ödemesinin çok üzerinde ödenmektedir.”

Emekli3

TBMM’ye sunduğu önergesinin gerekçesinde emeklilerin sağlık hizmetlerinden yararlanırken yaşadığı mağduriyetlere de vurgu yapan Örs; “Sağlık ve emeklilik hakları; temel bir insan hakkı olarak tanımlanmış ve evrensel sözleşmelerde güvence altına alınmıştır. Belli bir yaşa gelen emeklilerimizin sağlık ihtiyacı giderek artmakta ve buna paralel olarak da aylıklardan önemli tutarda katkı payları adı altında kesintiler yapılmaktadır. Vakıf üniversiteleri ve özel hastanelerin yüzde 200’e kadar ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aştığından, emeklilerimizin buralardan sağlık hizmeti alması zorlaşmıştır. Çalıştıkları yıllarda yüksek oranda kesilen genel sağlık primleri, emekli aylığını ve sağlık hakkını güvence altına almak adına ödenmiştir. Bu nedenle, emekliler katkı paylarından muaf tutulmalı ve hiçbir ad altında katkı payı (muayene ücreti, ilaç farkı, reçete bedeli ve ilave ücret) alınmamalıdır.” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs verdiği önergede; Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere verilen 1000’er Türk Lirası ikramiyenin de güncellenmesi gerektiğini belirterek şu görüşlere yer verdi “Yüksek enflasyon karşısında, 1000 Türk Lirası ikramiyenin sabit kalmaması için emekli aylıklarına yapılan artışa göre güncellenmesi gerekmektedir. Gelir ve aylıklar ile birlikte sosyal yardımlar her yıl artırıldığından, aynı şekilde emekli bayram ikramiyeleri de bir artış sistemine endekslenmelidir. Ayrıca; Emeklilere ödenmekte olan banka promosyonları yüksek enflasyon karşısında değeri kaybettiğinden, Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankalar arasında yapılan promosyon protokolünün esasları emeklileri koruyacak biçimde değiştirilmelidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İYİ Partili Örs, Emeklilerin Sorunlarını Meclise Taşıdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!