Kadın Muhtar Sayısı 1.119’a Yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı (KAPI), Türkiye’deki kadın muhtar sayısının, 6 Haziran’da 753 yerde yapılan ara seçimler sonucunda 1.119’a yükseldiğini açıkladı.

KAPI, 6 Haziran’da yapılan yerel ara seçimlerde ortaya çıkan tabloyu yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Açıklamada; daha çok kadın muhtar seçilebilmesi amacıyla “1KapıdaSenAç” sloganıyla seçmenlerin kadın adaylara oy vermeye davet edildiği belirtildi. Kampanya sürecinde muhtar adayları ile bire bir toplantılar düzenleyerek seçim çalışmalarının değerlendirildiği; sosyal medyada ve mahalle düzeyinde yapılan farkındalık çalışmaları ile kadın muhtar adaylarının seçim kampanyalarına doğrudan destek verildiği aktarıldı.

“BU SAYILARI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Açıklamada, şöyle denildi:

“Yerel yönetimler, siyasete girişin ilk basamağı olarak görülmektedir. Kadınların yerel siyasette görünür olmasının yolu, yerel yönetimlere eşit katılımı ve eşit temsili ile mümkün olabilir. Bu bağlamda, muhtarlık kurumu, kadınların yerel yönetimlere giriş kapısıdır. 2014 seçimlerinde yüzde 1,3 olan kadın muhtar oranı, 2019 seçimlerinde yüzde 2,14’e yükselmiş ve kadın muhtar sayısı 1.071 olmuştur. 2021 itibariyle 1.101 olan kadın muhtar sayısı, 6 Haziran ara seçimleri ile 1.119’a yükselmiştir. Bu sayıları kabul etmek, elbette mümkün değildir. Ülkemizde seçim takvimi gereği gerçekleşecek yerel yönetimler seçimine iki yıl bulunmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki seçimler için çalışmanın şimdiden başlaması gerektiğini düşünüyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadın Muhtar Sayısı 1.119’a Yükseldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!