A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Kadıoğlu’ndan İstanbullulara Süper Hücre Uyarısı

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul'da Perşembe ve Cuma günleri sıcaklıkların ani bir şekilde düşmesini ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul’da Perşembe ve Cuma günleri sıcaklıkların ani bir şekilde düşmesini ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

İstanbul’da Çarşamba günü itibariyle 30 derecelerde seyreden sıcaklıklar, Perşembe ve Cuma günleri 10 derece birden düşecek. Cephe yağışlarının etkisi ile beraber dolu yağışlarının da görülebileceği bölgedeki yağışlar, Marmara ve Ege’de etkili olacak.

Uygulamanın İndirilmesini Önerdi

Atmosfer bilimcisi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, beklenen yağışlarla alakalı olarak önemli açıklamalarda bulundu. Kadıoğlu, Bu süper hücreye mi dönüşür, sağanak hattı şeklinde düz bir çizgi mi olur bunu zamanı gelince göreceğiz. Şu anki tahminlerde sağanak hattı şeklinde gözüküyor. Çünkü bir soğuk cephe geçişi var. Soğuk cephe geçişi de önündeki sıcak, nemli havayı yükseltecek. Soğuk cephe boyunca ince düz bir çizgide fırtına bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Telefonlara Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait uygulamanın indirilmesini öneren Kadıoğlu, bu uygulama üzerinden canlı hava takibi imkanının olduğunu vurguladı. Süper hücrenin ortaya çıktığı zamanlarda mutlaka hortum olmasının da gerektiğini belirten Kadıoğlu, “Su yılının sonunda barajların doluluk oranının düşük olması normaldir. Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde doğru dürüst yağmur yağmazsa o zaman ‘kuraklık’ var dememiz lazım. Yoksa Su Yılı’nın sonunda zaten su az olur. Nasıl ki 1 Ocak yılbaşı ise 1 Ekim’de Su Yılı’nın başı. Buradan itibaren yağışlar başlar. Şimdi biz yağışların başlamasını bekliyoruz kışa girmemizle beraber. Zaten biz Akdeniz ikliminde yaşıyoruz. Yazları sıcak ve kurak olur. Problem kış kuraklığıdır. Çünkü kışları ılık ve yağışlı olur. Şimdi yağış bekliyoruz, yağışlar eğer aksarsa o zaman sıkıntılı olur” dedi.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler