A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Kum Ocağı Mücadelesini Köylüler Kazandı

İzmir'in Dikili İlçesi Deliktaş Mahallesi’ndeki kum ocağı mücadelesini köylüler kazandı.

İzmir’in Dikili İlçesi Deliktaş Mahallesi’ndeki kum ocağı mücadelesini köylüler kazandı.

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, zeytin ve çam ağaçlarının yer aldığı toplam 598 hektarlık alanda yapılmak istenen kum ocağından vazgeçtiklerini, bölgenin ağaçlandırılacağını açıkladı.

Dikili’de Deliktaş Mahallesi’nde zeytin ve çam ağaçlarının bulunduğu 598 hektarlık alanda yapılmak istenen kum ocağına karşı burada yaşayan köylüler eylem yapmıştı. Köylüler kum ocağının yapılacağı bölgeye giderek, projenin durdurulmasını istemişti.

“Kum ocağı kesinlikle açılmayacak”

Köylülerin eylemi üzerine Dikili Belediye Başkanı CHP’li Adil Kırgöz, köye gelerek projeden vazgeçtiklerini açıkladı. Kendisinin de çevreci olduğunu belirten Kırgöz, bölgede ağaç dikme etkinliği başlatacaklarını söyledi. Yerel seçimlerin ardından alanın ruhsatsız olduğunu öğrendiklerini aktaran Kırgöz, kaçak ve kontrolsüz alımların önüne geçmek için ruhsatlandırma sürecini başlattıklarını şu şekilde anlattı:

“Ben çiftçi bir ailenin çocuğuyum, ilkeleri olan, rehberi Mustafa Kemal’den geçen, ilçesine aşkla bağlı olan bir belediye başkanıyım. Tarımın, doğanın, çiftçinin ve emekçinin alın terini iyi bilen, yerli ve milli tarıma dönülmesi için çiftçisinin yanında yol yürüyen biriyim. Yıllarca doğanın korunması için mücadele etmişim. Sözü geçen kum ocağı kesinlikle açılmayacaktır. Aksine bugüne kadar tahrip gören alanın ağaçlandırılmasını sağlayacağız. Bugün ise hemşehrilerimizin yanındayız, Deliktaşlı vatandaşlarımızın yanındayız. Doğanın yanındayız, tabiatın yanındayız. İnsana zarar verecek, canlıya zarar verecek hiçbir oluşumun içinde olmadık, olmayacağız. En kısa süreçte gerekli düzenlemeler tamamlandıktan sonra ağaç dikme etkinliğimiz ile Deliktaş Ormanını hayata geçireceğiz.”

spot_img

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler