‘Öğrencilerin uzaktan eğitim ihtiyaçları karşılanmalı’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Covid-19 nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde hükümetin hızlı bir şekilde uzaktan eğitim araçlarından yoksun öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamasını istedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, 1 milyon 600 bin öğrencinin uzaktan eğitime katılamadığı tespiti yaptığını belirten Geylan, “Kaldı ki bu rakamın daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Uzaktan eğitim araçlarına sahip olamayan bir öğrenci dahi olsa bizim için çok önemlidir” dedi.

Fatih Projesi’nde Olduğu Gibi..

Geylan yaptığı açıklamada, Hükümetin hızlı bir şekilde uzaktan eğitim araçlarından yoksun öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini kaydederek, “Şu hususu hatırlatmakta fayda görüyorum: Geçtiğimiz yıllarda Hükümet Fatih projesini hayata geçirdi. Ücretsiz olarak yüz binlerce tablet dağıtıldı. Demek ki, ülkemizin bilgisayar ve internet imkânından yoksun bu öğrencilerimize bu araç gereçleri ücretsiz temin etme gücü var. Yeter ki buna öncelik tanıyalım” diye konuştu.

Öğretmenlere Ücretsiz İnternet

Sadece öğrenciler açısından değil, öğretmenlerin de uzaktan eğitim araçları konusunda sıkıntı yaşadığını bildiren Geylan şunları söyledi: “Öğretmenlerimiz uzaktan eğitimde sadece EBA TV’yi kullanmadı. Zoom, whatsapp vb. platformları da kullandıklarından ciddi anlamda internet giderleri oldu. Dolayısıyla öğretmenlerimiz mali külfet ile karşı kaşıya kaldılar. Yeni göreve başlayan bir öğretmenimizin 4 bin 137 TL maaş alındığını düşünürseniz, bunun bin 500 TL’sini kiraya verdiğini, bin 500TL’sini mutfak gideri olarak harcadığını göz önüne alırsanız, internet gideri öğretmenlere ciddi bir ek külfet getirmektedir. EBA TV dışında canlı ders anlatan öğretmenlerimizin uzaktan eğitim faaliyeti süresince ücretsiz internet imkânına sahip olmaları lazım. Zaten öğretmenlerimiz mali sıkıntı içinde, bir de ilave mali külfetler ile öğretmenlerimizi boğmamak lazım. ‘O zaman öğretmenler EBA dışında ders vermesin’ denilebilir. Ama burada şöyle bir durum var: EBA’nın kotası yetmiyor. Dolayısıyla öğretmenlerimiz zorunlu olarak hem kota hem de zaman itibari ile başka platformları canlı ders anlatımlarında kullanmak zorunda kalıyor. Aksi taktirde öğrencilerimiz eğitim öğretim hayatından geri kalacaklardır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Öğrencilerin uzaktan eğitim ihtiyaçları karşılanmalı’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!