Övgün Ahmet Ercan, Antalya Depremi ile İlgili Konuştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Akdeniz’de meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ercan’ın açıklamaları şu şekilde:

“5 Aralık 2020 Cumartesi 15:44’de, Gazipaşa açıklarında M5,2(AFAD), M5,4 (Kandilli) bir orta büyüklükteki deprem, Kıbrıs ile Anadolu arasında Akdeniz’de olmuştur. Deprem tıpkı Güney Ege yayı gibi, güneyden kuzeye doğru Anadolu altına dalan Afrika ana karasının, Kıbrıs yayı boyunca Anadolu’ya dalan, dalma batma kuşağında olmuştur.

Bu kuşak uzun yıllardır, deprem üretmiyordu. Bugün ürettiği deprem de Anadolu karası üzerinde değil, yaklaşık 10 milyon yıldır 17 derece ile dalan Afrika dilimi üzerinde 69 km derinde olmuştur. Deprem dalan Afrika ana karasında olduğundan, Anadolu ile Kuzey Kıbrıs’a sarsıcı olmuş, ancak yıkım gücü düşük gerçekleşmiştir.

Afrika’nın, Anadolu’ya toslaması sonucu, Batı ile Orta Toroslar oluşmuştur. Bu durum tüm Anadolu’nun çok gergin olduğunu, en az deprem beklenen yerlerde bir depremlerin olduğunu göstermektedir ki bu durum ürkütücüdür.

Her ne kadar, bilimsel olarak kesin olmasa da, bu bir öncü deprem değildir. Bu depremin ardından daha büyük bir depremin olması şaşırtıcı olur. Ne var ki, Kıbrıs yayının, doğudaki, ucu Çukurova’dır. Burada, üç süreksizlik; Kıbrıs Yayı, Doğu Anadolu Kırığı ile Ölü Deniz kırığı kesişmektedir. İşte, özellikle Adana-Osmaniye- İskenderun kavşağı çok gergindir. Bu bölgede, bir boşalma olursa orta boyutlu bir depremi geçebilir.

Özet olarak Antalya, Alanya, Gazipaşa dolayında, bu depremin ardından daha büyük bir deprem beklemiyorum. Bu yörede oturanların, tatil yapanların korkmaları gereksizdir. Bu konuda “daha büyük deprem bekleniyor” gibi, uzman jeofizikçiler dışında yapılabilecek; asılsız, ürkütücü, ancak bilim dışı açıklamalara kulak asmayınız.

Ne yazık ki, 2018’de yaptığım, “2020-2022 yılları Anadolu da deprem yılları olacaktır” açıklamamdan sonra 2020’de 6 tane deprem görülmesi bunun bir bilimsel gerçek olduğunu kanıtlamıştır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Övgün Ahmet Ercan, Antalya Depremi ile İlgili Konuştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!