ŞAİRLER NEDEN RESİM YAPAR?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Saraçhane Sergi Salonu’nda “Şairler Neden Resim Yapar” temalı sergi açtı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,açılan sergideki eserleri inceleyerek,sanatseverlere “Sizi Saraçhane’de ki sergiye davet ediyorum.” çağrısında bulundu.

SAIRLER

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı ve Antalya Kültür Sanat iş birliği ile 21 Mart’ta açılan ve Nazım Hikmet’ten Oktay Rıfat’a, Metin Eloğlu’ndan Cemal Süreya’ya, Tevfik Fikret’ten Metin Altıok’a kadar toplam 17 şairin eserlerinin yer aldığı ‘Şairler Neden Resim Yapar’ sergisini gezdi.

İmamoğlu, “Mutlaka gelin. İçinde, sizi çok şaşırtacak ve çıkarken de ‘Şairden mi ressam, yoksa ressamdan mı şair olurmuş’ diye sordurtacak keyifli bir sergimiz var. Saraçhane binamızda, size ait olan binadaki bu sergi salonunda buluşmak dileğiyle” dedi.

Snapshot 6

İMAMOĞLU: “MUTLAKA GELİN, SİZİ ÇOK ŞAŞIRTACAK”

İBB Başkanı İmamoğlu, Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı ve Antalya Kültür Sanat iş birliğiyle 21 Mart’ta açılan “Şairler Neden Resim Yapar” temalı sergiyi gezdi. İBB’nin ana yerleşkesindeki Saraçhane Sergi Salonu’nda açılan sergideki eserleri inceleyen İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat tarafından bilgilendirildi.

Sergi salonundaki eserleri ilgiyle inceleyen İmamoğlu İstanbulluları sergiye davet etti. İmamoğlu şöyle konuştu:

Snapshot 1

“SİZİ SARAÇHANE’YE DAVET EDİYORUM”

“Saraçhane’de, bilinmeyen bir sergi salonu var. Çünkü ilk yıllarında sergi salonu olarak kullanılan bu alan, ne yazık ki daha sonra bu kimliğini kaybetmişti. Biz, göreve geldikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Saraçhane’deki o büyük binasında, sergi salonumuzda, Fatih Sultan Mehmet’in tablosunun olduğu sergimizle ilk sergiyi açmıştık. İkinci sergimiz, Ahmet İsvan’ı anlatıyordu. 70’lerin efsanevi Belediye Başkanı İstanbul’un. Halk Ekmek’in kurucusu. İlk Halk Ekmek fabrikasını açan, halkçı bir Belediye Başkanı.

Şimdi ise beni çok şaşırtan, duygulandıran ve aslında sonunda soru da sorduran bir sergi var. İstanbulluları bekliyoruz. Mutlaka gelin. Bir kalemden bazen şiir dökülür, bazen de bir fırçadan resim yapılır misali, ‘Aynı elden ne güzel işler çıkmış’ diyebileceğiniz muazzam bir sergimiz var. Çünkü, şairlerin resim yeteneklerini ele almış bir sergimiz var burada; sizleri bekliyor. İçinde, sizi çok şaşırtacak ve çıkarken de ‘Şairden mi ressam, yoksa ressamdan mı şair olurmuş’ diye sordurtacak keyifli bir sergimiz var. Sizi Saraçhane’ye davet ediyorum, özellikle gençleri ve İstanbullu bütün hemşerilerimi. Saraçhane binamızda, size ait olan binadaki bu sergi salonunda buluşmak dileğiyle.”

Snapshot 2

17 ŞAİRİN 176 ESERİ GÖRÜLEBİLİR

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez, tasarımını Ulaş Uğur’un üstlendiği sergide, 1890’lardan itibaren Tevfik Fikret’le başlayarak Arif Dino, Nâzım Hikmet, Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat, İlhan Berk, Metin Eloğlu, Cemal Süreya, Metin Altıok, Oruç Aruoba, Lale Müldür, Zafer Şenocak, Turgay Kantürk, Sami Baydar, Achim Wagner Anita Sezgener, Hicran Aslan ile Sevinç Çalhanoğlu’nun tuval, desen, çizim, eskiz, karalama ve çiziktirmelerden oluşan toplam 176 eseri yer alıyor. Sergide, özel koleksiyonların yanı sıra, İBB Atatürk Kitaplığı koleksiyonunda yer alan ilk baskı kitaplardan da bir seçki hazırlandı. 21 Mart’ta açılan sergi, 21 Haziran 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ŞAİRLER NEDEN RESİM YAPAR?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!