A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

Gündem"Sürü bağışıklığı, ahlak dışıdır"

“Sürü bağışıklığı, ahlak dışıdır”

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan merkezinde, video konferans sistemi ile DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında “sürü bağışıklığı” stratejisine dair “Tam olarak anlayamadığımız tehlikeli bir virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek, basit bir şekilde ahlak dışıdır. Bu bir seçenek değildir” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan merkezinde, video konferans sistemi ile DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı yaptı. Ghebreyesus, son haftalarda virüsün yayılmasına izin vererek, sözde sürü bağışıklığına ulaşma kavramı hakkında bazı tartışmalar yaşandığına vurgu yaparak,  sürü bağışıklığının aşılama için kullanılan bir terim olduğunu bildirdi.

Ghebreyesus, “Örneğin, kızamığa karşı sürü bağışıklığı, nüfusun yaklaşık yüzde 95’inin aşılanmasını gerektirir, kalan yüzde 5 ise kızamığın aşılananlar arasında yayılmamasıyla korunur” açıklamasını yaptı. Ghebreyesus, “Diğer bir ifadeyle sürü bağışıklığı, insanları virüse maruz bırakarak değil, virüsten korumakla sağlanır” uyarısını yaparken, “Öncelikle, Covid-19 bağışıklığı hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Halk sağlığı tarihinde hiçbir zaman bir pandemiye yanıt verme stratejisi olarak sürü bağışıklığı kullanılmamıştır. Bilimsel ve etik açıdan sorunludur” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki