Talat Paşa “Soykırımcı” İlan Edildi !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İletişim Yayınları, “Talat Paşa -İttihatçılığın Beyni ve Soykırımın Mimarı” kitabının tanıtımında Talat Paşa’yı “Soykırımcı” ilan etti. 

İletişim Yayınları, Hans-Lukas Kieser’in “Talat Paşa -İttihatçılığın Beyni ve Soykırımın Mimarı” kitabını yayımladı. Yayınevi kitabın tanıtımında Talat Paşa’yı “Soykırımcı” ilan etti. 

İletişim Yayınları internet sitesinde kitapla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Hans-Lukas Kieser, Talat Paşa, İttihatçılığın Beyni ve Soykırımın Mimarı’nda, etno-milliyetçilik ve siyasal İslâmla güç kazanan, radikal ‘Çözüm’lere ve şiddete açık bir adamın dönemini anlatıyor. 1908 Jön Türk Devrimi’ndeki rolünden, sürgüne ve orada öldürülmesine kadar uzanan bir aralıkta hayatını ele alıyor, Talat’ın önceden fark edilmemiş gücüyle imparatorluğun fiili lideri olma yolunu izliyor. Savaş dönemi İstanbulu’nu yansıtmanın yanı sıra Talat’ın başvurduğu yöntemlerin nasıl felaketle sonuçlandığını, Ermeni soykırımının korkunç boyutlarını ve Talat’ın aslında modern Türkiye’nin siyasi öncüsü oldugunu öne sürüyor.

Türk ulus-devletinin ilk kurucu dönemi olan Mehmed Talat Paşa’nın dönemi, akademik araştırmalarda ve genel tarihte uzun bir süre üstü kapalı kaldı. Dönemin aktörleri, ideolojik unsurları ve siyasi uygulamalarının üstü örtülünce ya da bunlar saptırılınca, izansız bir yeniden kullanıma ve yeniden özdeşleşime de açık hale geldiler.”

TÜRK DEVRİMİNİN KÖŞE TAŞI

Talât Paşa, 15 Mart 1921’de İranlı bir Ermeni tarafından, Berlin’de, evinin bulunduğu sokakta vurularak şehit edilmişti.

İttihat ve Terakki’nin kurucularından Türk Devriminin köşe taşlarından biri olan Talât Paşa, Osmanlı siyasetine yön veren aydınlardan biriydi. Şehit edilmesinden sonra Berlin’de Müslüman mezarlığına defnedildi. Cenaze 25 Şubat 1943’te İstanbul Hürriyet-i Ebediye Tepesi’ne gömüldü. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Celal Bayar, Fevzi Çakmak da katıldı.

Talat Paşa, bir mektubunda “Yatakta ölmek nasip olmayacak. Ama ziyanı yok, varsın vursunlar, vatan benim ölümümle bir şey kaybetmez. Bir Talât gider, bin Talât yetişir” demişti.

“ERMENİ SOYKIRIMI EMPERYALİST BİR YALANDIR”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi,  “Perinçek-İsviçre” davasında “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri nedeniyle Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek lehine karar vermişti.

AİHM kararına göre:

“- 1915 olayları “soykırım” olarak nitelendirilemez.

– Alınmış bir yargı kararı yoktur.

– Bu açıdan da 1915’te yaşananlar, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımından farklıdır. 

– Tarihçilerin tartışması gereken bir konudur.  Parlamentolar ve mahkemeler bu konuda karar veremez.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Talat Paşa “Soykırımcı” İlan Edildi !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!