Tarihi Cami Tehdit Altında!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon’da ki,Tarihi İskender Paşa Camii bitişiğinde bulunan otopark inşaatında dinamit patlatılması çevredeki konutları ve tarihi yapıları tehdit ediyor. 

Trabzon’da daha önce basına da yansıyan ve zaman zaman devam ettiği söylenilen “Şehrin göbeğinde dinamit ile harfiyat ve kaya söküm işlemi,” ile ilgili uygulama yine gündem konusu oldu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Bağımsız Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu’nun kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile konudan haberdar olmamız karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Bu kadar da olmaz denilecek bir olay karşısında yetkililerin sessiz kalması bizi daha da şaşırttı desek; yanlış olmaz yani.

‘Tam Kapanma!’ kapsamında uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı, bazı uyanık müteahhitler için kaçırılmaz bir nimet oldu. Hani tilkiye sormuşlar ki; “Tavuk yer misin?” diye o da cevap vermiş; “Uy! Gülmekten diyemeyrum oni.” o misal yani…

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı…İşçilerin,emeklerinin karşılığını aldıkları nice bayramlar dileriz,kutlu olsun.

29 Nisan’da alınan ve 17 Mayıs’a kadar sürecek olan “Tam Kapanma” tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle vatandaşlar evlerindeler ve sokaklar sessiz…

Trabzon Halkevi üyelerinden bir grup ortamı terörize edip! tam sessizliği bozmaya yeltenmişken,devreye bu konuda çok mahir olan! güvenlik kuvvetlerimiz girdi.”Siz misiniz Reis’imizin koyduğu kurallara uymayan? Öyle 3.150 TL sokağa çıkma cezası ile kurtulamazsınız.” dercesine, yerlerde süründürülerek ve ‘az mı yersin? Çok mu?’ hesabı kafa-göz yarılmak suretiyle  hadleri bildirildi! -Neymiş efendim; “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı kutlayacaklar mış,mış…” –Şu hale bakar mısınız? Bir de hepsi de okumuş çocuklar güya. Ey Yarabbim; Uğraştıkları şeye bak! Ne gerek var bu işlere? İşçisin sen, işçi kal.Hükümet müteahhiti misin ki; saygı ve ayrıcalık bekliyorsun? Öyle değil mi?

be0612f9 28cc 42a0 a077 10eab2db3770

Şehrin Göbeğinde Patlama Sesleri

Trabzon Şehri tam tekrar sessizliğe bürünmüşken; -Güm,Güm,Güm.”O da ne öyle?” Şehrin ortasından patlama sesleri geliyor.Trabzon sokaklarında ki bu sessizliği ard arda gelen patlamalar bozuyor…

Ne olabilirdi ki? Ramazan ayında olmamız sebebiyle insanlar önce bu patlama sesini “ Ramazan topi mi atildi acaba?”diye düşünmüş olsalar da, bu pek mümkün değildi.Çünkü saat 16:14’tü ve  iftar saatine daha çok zaman vardı. Peki başka ne olabilirdi? Terör saldrısı olabilir miydi? Pekala olabilirdi! Nitekim,bizce öyle de oldu.

İskender Paşa Otoparkı inşaatında; yasalar,yönetmelikler ve insan hayatı hiçe sayılarak resmen bir terör yaratıldı. Bu terör biraz daha farklı bir terördü.Anlaşılması açısından eğer isimlendirirsek; bunun adına hukuk ve yasa tanımaz  “İnşaat Terörü” ya da “Müteahhit Terörü” denilebilirdi.

963c968a 83b2 4f15 88b7 cb854e971dab

Kamu Zararı mı? Müteahhit Yararı mı? 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen ve 29 yıllığına Yap-İşlet-Devret yöntemi ile Müteahhit ( Yüklenici) firma tarafından işletilecek olan İskender Paşa Otoparkı inşaatında ki, harfiyat ve kaya söküm çalışmalarında uygulanan ilkel ve kolaycı; ‘Kamu zararına-Müteahhit yararına’ bu yöntem hem yasa dışıdır hem de can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Eğer burada imar kanununa uygun olarak eğer bir derinliğe inilmesi gerekiyorsa;Yasaların ve teknolojinin uygun gördüğü kırma ve delme araçları ile bu uygulama yapılabilmesi mümkündür.

Mevcut konumu ile birlikte;Tarihi İskender Paşa Camii’ni ve pek çok tarihi yapıyı da içinde barındıran SİT alanına bitişik olan,diğer yanı Taşbaşı sırtlarına denk gelen ve çevresi yerleşim yeri olan İskender Paşa Otopark alanında uygulanan “dinamitle harfiyat ve kaya söküm işlemi” hem Tarihi İskender Paşa Camii dahil,çevredeki diğer tarihi yapılar ve konut binalarının temellerinin zarar görmesine; hem ortalığa saçtığı toz ile çevreye verdiği zararlar bakımından, hem de her kazma vurulanda çıkan bu tarihi doku ve mirasa yapılabilecek en büyük kötülük bu olsa gerek…

Yetkililer Neden Susuyor?

Trabzon Meydanı’nın göbeğinde yapılan bu işleme Trabzon Büyükşehir Belediyesi,Trabzon Valiliği,Ortahisar Belediyesi,Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Trabzon Emniyeti tarafından hiç müdahale gelmemesi; göz yumulması,kulak tıkanması,sessiz kalınması anlaşılabilir bir durum değildir.Yarın,öbür gün;”Bana kimse bilgi vermedi.Haberim yoktu.” gibi açıklamalar arkasına sığınmak isteyecek, başta Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu olmak üzere; atanmış veya seçilmiş yöneticilerin, konudan haberim yoktur demeye hakkının da olduğunu düşünmüyoruz.Zira her dinamit patlatılmasında makam koltukları bile sallanan bu yöneticilerin Trabzon Meydanı bitişiğinde ki bu konudan haberdar olmamaları mümkün değildir.

Koruma Kurulu Nerde?

SİT alanlarında yapılacak yapılaşma ile ilgili yetkisi olan ve tarihi yapıları korumakla mükellef olarak yetkilendirilen Trabzon Kültür Varlıkları Bölge Koruma Kurulu’nun da böyle bir yanlışa sessiz kalarak ortak olması kabul edilebilir bir durum değildir.

1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağını ihlal eden ve eylem yapmak isteyen Trabzon Halkevi üyelerinden bir gruba Emniyet görevlileri tarafından yapılan mahirce! bir müdahale sonrası eylemci bir kadının gözünün patlatılmasına kadar varan orantısız güç gösterinizi,yasaları tanımayan ve vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atanlara karşı mahirce! davranmanızı beklerdik.Hukuksuz bir şeklide dinamit patlatılması sonrası sizlere yapılan şikayetlerde de gerekli hassasiyeti gösterip,izinsiz dinamit patlatan inşaat firması yetkililerine mahirce! davranmanızı beklerdik. Ne yazık ki; yapılan şikayetlerde olay yerine bile gitmediğiniz bilgisi çevredeki vatandaşları üzmüştür.

Sultan Ahmet Meydanı’nda Dinamit Atılabilir Mi?

Trabzon’da ki bu hukuksuz duruma sessiz kalan sadece seçilmiş veya atanmış kamu yöneticileri mi? Tabii ki hayır.Bu  konuda siyasi partilerden ve de STK’lardan da yeterli miktarda konuya duyarlılık gösterilmediği ortadadır.Aldığımız bilgilere göre; 2-3 günde bir tekrarlayan dinamit patlatma yöntemi ile harfiyat ve kaya söküm işlemi Şubat’tan beri devam etmektedir.

1529 yılında yapılan ve 1882 yılında onarılarak bu günkü şeklini alan Tarihi İskender Paşa Camii yanında yapılan bu izinsiz ve hukuksuz  işlem; çevresinde Ayasofya Camii,Sultan Ahmet Camii, Firüz Ağa Camii ve Yere Batan Camii gibi tarihi yapıları bulunduran Sultan Ahmet Meydanı’nda yapılsa idi ne olurdu? Sorunun cevabını kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarihi Cami Tehdit Altında!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!