Trabzon’da ‘suları bulandıran olaylar’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Van Büyükşehir Belediyesi’nden transfer ettiği TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ile ilgili tartışmalar büyüyor.

Geçtiğimiz günlerde Trabzon yerel basınına yansıyan ve Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt ile TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş arasında yaşanan tartışma, “kimdir bu Ali Tekataş?” ve “Trabzon’da adam mı kalmadı da,dışarıdan genel müdür görevlendirildi?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Göreve geldiği tarihten sonra birkaç kez basına yansıyan olayla ismi anılan Tiski Genel Müdürü Ali Tekataş’ın bu rahat tavırları ise; Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile olan yakın ilişkisinin konuşulmasına yol açtı.

Bu olaydan birkaç ay önce de Trabzon basınına konu olan Tiski Genel Müdürü Ali Tekataş, TİSKİ’nin Değirmendere Mahallesi’ndeki hizmet binasına girdiği sırada,kendisine arkadan yaklaşan H.S’nin yumruklu saldırısına uğramış ve H.S’nin, görevden alınan Belediye personeli B.S’nin eşi olduğu basına yansımış ve H.S, olay yerine gelen polis ekiplerince gözaltına alınmıştı…

tekatas

Geçtiğimiz günlerde Trabzon Kamuoyu’nda konuşulan ve kendisi de TİSKİ çalışanı olan SP Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt,un bir gazeteye verdiği demeçte; TİSKİ’i eleştiren, yeni taşındığı binanın kirasını gündeme getirip,alt yapı çalışmalarını da eleştirmesi sonrası Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, TİSKİ Genel Müdürlüğüne çağrılmış ve orada Genel Müdür Ali Tekataş tarafından ‘azarlandığı’ ve Parti İl Başkanı sıfatı yerine personel muamelesi yapıldığı ve de had bildirilmeye çalışıldığı yönünde Trabzon basınında “ TİSKİ’de Kriz” sözcükleri ile ifade edilen başlıklar atılmıştı. Basında çıkan bu haberlerden haberdar olan kamuoyunda tepki yükselmiş ve gerek siyasi parti temsilcileri gerekse Trabzonlu sosyal medya kullanıcıları,kişisel sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getirdiler.

 Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt, Kamuoyuna yaptığı açıkalamada; “Genel müdür beni amir olarak odasına çağırabilir. Buraya kadar herhangi bir yanlış yoktur. 45 dakika gecikmeli odasına girdik. 51 yaşındayım. Karşılaşmayı hiç tahmin etmediğim bir tavır. Kendisi makamına oturdu. Ben de misafirlere ayrılan yere otururken, “Hayır, sen ayakta duracaksın” dedi. Ben de sayın genel müdürüm bu ne demek anlamadım dedim. Beni davet eden siz, içeri giren bir insan, bir emekçi, önemli bir camianın il başkanı. Sizin çağrınız üzerine buraya geldim. Bu tavrınız sizin adınıza beni çok üzdü. Bu ne demek anlayamadım. Gazetedeki beyanlarımı gösterdim. Eğer benim açıklamalarımda suç unsuru varsa disiplin var, mahkeme yolları var dedim. Siz bunu benim şahsıma mı yoksa emekçi kimliğime mi yoksa mensubu bulunduğum camiaya karşı mı yapıyorsunuz dedim. Aramızda başka bir mevzu geçmedi. Gittiğiniz bir misafirlikten, kapıdan çıkın demesi gibiydi. Bu makama terbiyesizlik yapmam mümkün değil.” dedi.

İyi Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs’ te konuyu gündemine alarak sosyal medya hesabından bir açıklama da bulunarak tepkisini dile getirdi. Hüseyin Örs, Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak; “Trabzon’un Huzurunu Bozmayın! Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Sayın Cevat KURT’a, Büyükşehir Belediyesinin bir bürokratı tarafından yapılan muameleyi kınıyorum. 

Sayın Cevat Kurt, devletin kendisine tanıdığı siyaset yapma yetkisini kullanarak Saadet Partisi İl Başkanlığı görevini yerine getirmektedir, Kendisi yıllardır Trabzon’da siyaset yapan, tecrübesi, birikimiyle saygın bir şahsiyettir. Sorumlu muhalefet anlayışı ile şehrin sorunlarını dile getirmesi, eksikleri dillendirmesi en demokratik hakkıdır. 

Bu çerçevede basın ve medya organlarında yer alan açıklamaları nedeniyle calıştığı kurum amiri tarafından mobbinge maruz bırakılması  asla kabullenilemez. Saadet Partisi İl Başkanına yapılan muamele, sadece kişisel olarak kendisine değil, temsil ettiği camiaya ve tüm Trabzon’a yapılmıştır.

Muhalefeti baskı altına alarak, sindirmek, korkutmak; demokrasiye olan inancını kaybetmiş yönetimlerin başvurduğu son hamlelerdir. 

Nasıl ki; Trabzon’da siyaset yapan İktidar ve muhalefete mensup milletvekilleri olarak TBMM  çatısı altındaki  tepkilerimizi ortaya koyarken, eleştirilerimizi yaparken birbirimize karşı kullandığımız üsluba, tavır ve davranışlara dikkat etmeye özen gösteriyorsak, yerel yöneticilerimiz de buna dikkat etmek zorundadır. 

Bilinmelidir ki; Trabzon’u siyaset üzerinden kutuplaştırarak, huzurumuzu bozmaya çalışanların oyununa gelmeyecek, demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Konuyu gündemine taşıyan diğer bir isim ise; CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya oldu.Duruma tepki gösteren Ahmet Kaya, Saadet Partisi İl Başkanı’nın Trabzon Kamuoyunda bıraktığı intibaya vurgu yaparak; “Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Sayın Cevat Kurt, Trabzon siyasetinin saygın, nezaketli ve örnek isimlerindendir. 

Trabzon’un hakkını ve hukukunu koruyan açıklaması sonrasında işçi olarak çalıştığı Trabzon Büyükşehir Belediyesinde, TİSKİ Genel Müdürünün odasına çağrılması, 

45 dakika bekletilmesi ve görüşme sırasında TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş tarafından hakaretlere ve kötü muameleye maruz bırakılmasını büyük bir saygısızlık ve hadsizlik olarak görüyor, kınıyorum.

Atanmış bir bürokrat olan TİSKİ Genel Müdürünün, yüz binlerce 

insanın gönül verdiği, oy verdiği bir siyasi partinin Trabzon İl Başkanına yaptığı bu büyük saygısızlık hepimize yapılmıştır.

Yapılan bu saygısızlığı asla kabul etmiyor, ilgili genel müdür hakkında gereğini yapması için Sayın Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanını göreve çağırıyorum. 

Eğer Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı gereğini yapmazsa bu saygısızlığın bilgisi dahilinde yapıldığını düşüneceğimizi ve bu yapılanların ortağı olacağını hatırlatıyor,

Trabzon’a geldiğimde ilk ziyaretimi Saadet Partisi İl Başkanlığına yapacağımı ifade ediyorum.” Dedi.

Tepki sadece Trabzon Milletvekilleri Ahmet kaya ve Hüseyin örs ile sınırlı değildi. Konuyu yazılı basından öğrenen pek çok sosyal medya kullanıcısı, “iş yerinde ast ve üst hiyerarşisi olsa bile,bir partinin il başkanına belediye bürokratı tarafından yapılan bu muamele kabul edilemez” değerlendirmelerinde bulundu.Hatta aday olduğunda Trabzon şehrinde ‘yaşamadığı ve şehri yeterince tanımadığı’ eleştirilerine maruz kalan Murat Zorluoğlu’nun, Trabzonlu olmayan bir bürokratı Van Büyükşehir Belediyesi’nden  bu göreve getirmesi benzer eleştirilere neden olmuş ve “Trabzon’da bu görevi icra edecek kimse yok mu?”, “Neden Ali Tekataş?” ve “Şehri ve şehrin insanını tanımayan kişiler ile iletişim yaşanması kaçınılmazdır” diye çokça eleştirilerde bulunuldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise, ironi yaparak; “ Bizim Başkan Trabzonspor’a da Vanspor’dan oyuncu getirir mi acaba?” şeklinde eleştirilerde bulundular.

Ali Tekataş’ın Trabzon serüveni başladı?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmeden önce Van Valisi olarak görev yaptığı dönemde, çıkarılan KHK ile Van Büyükşehir Belediyesi’ne ‘Kayyum’ ile Belediye Bakanı seçilmesinden sonra; Elazığ Valiliği döneminden tanıdığı, İller Bankası A.Ş. Elazığ Bölge Müdürü olan Ali Tekataş’ı İçişleri Bakanlığının onayıyla VASKİ ( Van Su ve Kanalizasyon İşleri) Genel Müdürlüğüne atadı. 31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimlerde  Van Valiliği’ndan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Murat Zorluoğlu,10 Nisan 2019 da daha önce Elazığ’dan, Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri ( VASKİ) Genel Müdürlüğü’ne atadığı Ali Tekataş’ı bu kez Trabzon Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri ( TİSKİ ) Genel Müdürlüğü’ne atadı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon’da ‘suları bulandıran olaylar’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!