Türkiye, Basın Özgürlüğünde 180. Ülke İçinde 153. Oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) 2021 Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, 180 ülke içerisinde 153. sırada yer aldı. 

RSF’nin 2021 Basın Özgürlüğü Endeksi açıklandı. Çalışmada, 180 ülkede medyada çoğulculuk, medya ortamı ve bağımsızlığı, oto-sansür, habere yönelik müdahaleler, yasal çerçeve, şeffaflık, altyapı ve ihlaller gibi parametreler katsayı temelinde sıralamaya dönüştürüldü. “Gazetecilik, Dezenformasyonun Aşısı” başlıklı bir bildiriyle yeni endeksi duyuran RSF, gazeteciliğin dünyanın yüzde 73’ünde yani 130 ülkesinde kısmi veya ağır kısıtlamalar altında yapılabildiğini bildirdi. Çalışma ilk kez 2002 yılında yapıldığında Türkiye 99. sıradaydı. Geçen sene de 154. sırada yer almıştı. 

Endekste, “Yargı bağımsızlığına dair ağır sorunların, habercilere yönelik keyfi tutuklamaların, online haberciliğe yönelik ağır müdahalelerin, eleştirel haberciliği hedef alan idari yaptırımların ve gazetecilere yönelik şiddetin”  Türkiye’ye dair temel sorunlar olarak sıralamada etkili olduğu bildirildi.

TÜRKİYE, BELARUS’UN YERİNE GEÇTİ

Sıralamada ilk üçü, Norveç, Finlandiya ve İsveç oluşturdu. Belarus ise, Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına yönelik kitlesel eylemler sırasında, basına yönelik baskılar nedeniyle beş basamak birden gerileyerek 158. oldu. Türkiye, geçen sene 153. sırada yer alan Belarus’un yerine geçti. 

Çalışmada 13. olan Almanya, aşı karşıtı  grupların eylemleri sırasında onlarca gazetecinin saldırıya uğraması nedeniyle iki sıra geriledi. Fransa 34., İtalya 41., Polonya 64., Yunanistan 70., Sırbistan 93., Bulgaristan 112. sırada  yer aldı. Endekste, Çin, 177. sırada yer alırken, Suriye 173, Suudi Arabistan 170. oldu.

AFRİKA’DA PANDEMİ HABERLERİ YASAKLANMIŞTI

Afrika kıtasında, endekste 124. sırada yer alan Tanzanya’da, Covid-19’u “Batılıların komplosu” olarak gösteren ve virüsten “Dua yoluyla kurtulduklarını” öne süren Cumhurbaşkanı John Magufuli, mart ayında vefat edene kadar pandemi haberciliğini yasaklamıştı. 

Sıralamada 44. sırada olan ABD’de ise, RSF’nin partner örgütü ABD Basın Özgürlüğü İzleme Örgütü’ne göre eski devlet başkanı Donald Trump, başkanlığının son bir yılında, 400’ü aşkın gazeteci saldırıya uğradı, 130’u gözaltına alındı. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye, Basın Özgürlüğünde 180. Ülke İçinde 153. Oldu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!