A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

GündemTürkiye'den Ermenistan-Azerbaycan Gerilimine Dair İlk Açıklama

Türkiye’den Ermenistan-Azerbaycan Gerilimine Dair İlk Açıklama

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilim sürüyor.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilim sürüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Ermenistan ordusunun sivilleri hedef alan bir saldırı başlattığı ve Azerbaycan’ın da saldırı başlatmaya karar verdiklerini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Ermenistan’ı kınadı. Kalın, “Türkiye bu saldırılar karşısında Azerbaycan’ın yanındadır” dedi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı ‘provokasyonda’ bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve ‘sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş’ açtı. Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu iddia edildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da “düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu” bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ikinci açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği vurgulandı. 

“Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği” aktarılan açıklamada, cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği belirtildi.

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

Kalın’dan Kınama Geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan, Ermenistan’a tepki geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Kalın, şu ifadeleri kullandı:

“Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir. Türkiye bu saldırılar karşısında Azerbaycan’ın yanındadır. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye’nin tam desteğine sahiptir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki