Bedri Rahmi Anlatıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turhan Eyüboğlu ile tanışıklığımız, onun yazın dünyasına adım atılmasıyla ivme kazandı. Ayrıca gelişen bu dostluk bana hak etmediğim bir rol yükledi. Onun yazdıklarına çeki düzen vermem için ricasını geri çevirme olanağım olamazdı. Bunu severek yaptım. Lakin o profesyonel düzeyde bir editör hak ediyordu.
Trabzon/Maçka’yı , Eyüboğlu ailesinin öyküsünü, destansı bir anlatımla yazıya döktü. Anılar, birinci elden tanıklıklar, yaşanmışlıklardan derlemeler okuyucuya ulaştı. Bu çabaya destek olmama şansım da yoktu.
Bedri Rahmi ile ilgili düşüncesini açtığında heyecanlanmadım desem yalan olur. Onunla kurguladığı şekilde röportaj yapacak ve Bedri Rahmi’yi bize bütün yönleriyle tanıtacaktı.
Acaba yapabilecek miydi?
İşte elinizdeki kitap bu. Kararı siz vereceksiniz. Bedri Rahmi’yi bildiğimi düşündüğüm ben de birçok şey öğrendim bu kitaptan. Bazılarını sizlelerle de paylaşmak isterim.
Asıl adı Ali Bedreddin’in, Ali’si unutulmuş, Bedreddin de Bedir’e dönüşmüş ve Bedri Rahmi böylece doğmuş. Anlatılan aynı zamanda bir Trabzon sevdalısının öyküsüdür.
Şöyle tanımlar: “Benim için bitmek tükenmek bilmeyen futbol maçları, tenis turnuvaları ve bisiklet gezilerinden ibaretti.” (Sayfa.14) Dile getirilen 1925’li yıllardır.
Köy enstitülerini, nakışları, kilimleri de okuyacağız. Hazin Picasso ziyaretini de. Mernuş’u da (Sebahattin Eyüboğlu) anacağız. Aydınlanmamızın ışığını.
“Ben birinci Mernuş
Şapşalların padişahı
Benim titrek ellerimde başlar
Çakıltaşlarının sabahı” (Sayfa. 37)
Hepimiz, az çok Eren (Ernestina) –Bedri Rahmi aşkını biliriz. Ömür boyu sürmüş mutlu bir beraberliktir bu. Benim için sürpriz olan bu kitapta iki aşk öyküsüne daha rastlamak oldu.
İlki Ermeni asıllı heykeltıraş Mari Gerekmezyan aşkıdır. İnsanı deli divane eden bir aşka tanıklık ediyoruz burada. Üstelik “Karadutum” şiiri ona yazılmış. Turhan Eyüboğlu, Karin Karakaşlı’nın yazdığı, Mari’nin yaşam öyküsü “Can Kırıkları, Sabır Taşı” kitabından uzun alıntılarla içimize dokundurmuş bu öyküyü. Umarım Karin’de kızmaz bu uzun alıntılamalara.

Diğer öykü, öğrencisi olan Benek aşkıdır. Bu karşılıksız bir aşktır. Benek, onu hocası olarak sevmektedir. Hıfzı Topuz birinci elden tanığıdır bu aşkın. Ve onun tanıklığında öğreniriz bu aşkın ayrıntılarını.
En iyisi siz okuyun kitabı, sonra değerlendirelim…

Bedri Rahmi Anlatıyor, Turhan Eyüboğlu Kıyı Yayınları Haziran 2021

mljljljlj

Bedri Rahmi Anlatıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!