Dar Elbise

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir Hiner Saleem filmi.
Senaryoyu yazan Veronigue Wüthrich, aynı zaman da oyuncu olarak da yer almış.
Oyuncu kadrosunda, Tuba Büyüküstün ve Menderes Samancılar da var.
Müziğe Uğur Ateş imza atmış.

Yapımcılar Sadık Ekinci ve Emre Oskay
Film, bir “erkek egemen toplum” eleştirisi. Tuba Büyüküstün, Helin karakterini oynuyor. Paris’ten arkadaşı Lisa onu arar ve düzenleyeceği defile için genç ve güzel kızlar bulmasını ister. Helin (Tuba Büyüküstün) bu projeye destek olurken erkek zorbalıklarıyla karşılaşacaktır.
Film İstanbul’da çekilmiş. Nedense İstanbul’un defile için seçilen mekanında çarşaflı kadınların fazlasıyla olmasından muhafazakarlığın yüksek boyutta olduğu anlaşılmaktadır. Defile için neden böyle bir mekan seçilmiştir. Bir nedeni varsa da bunu ben anlamadım.
Ayrıca “erkek egemenliği” en kaba boyutuyla işlenmiş. Kardeş, koca ve sevgili baskısı olarak. Oysa filmin çekildiği tarih itibarıyle (2016) bu egemenliğin daha geniş boyutları da toplum gündemine çıkmaya başlamıştı.
Ancak Tuba Büyüküstün’ün böyle bir filmde rol alması onu beğenmekte ne kadar haklı olduğumuzu da gösteriyor. Film, Drama-Komedi olarak takdim edilmiş. Doğrusu ben izlediğim kadarıyla güldürücü bir öğe de göremedim. Bu boyuttaki “erkek şiddeti” de niye güldürsün ki?
Yine de bu filmi, Tuba’nın rol aldığı Orman ve Daha filmlerinin yanına katabilir, Helin karakterinin de onun övgüyle hatırlanmasını sağlayacağını belirtmeliyiz.

Dar Elbise

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!