‘CHP Değişimin Öncüsü Olmalı’

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisinin 97. Kuruluş yıl dönümünü coşkuyla fakat aynı zamanda bir vicdan muhasebesi yaparak kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin ilanından yaklaşık iki ay önce Büyük Atatürk ve onun dava arkadaşları tarafından kurulan CHP, devletimizin dayanağı olan temel ilkelere sahip çıkan, Cumhuriyetin özündeki laik, çağdaş, demokratik, akla ve bilime dayanan dünya görüşünü benimseyen bir parti olarak Türk siyasi hayatına yön vermişti.

Atatürk’ün düşüncelerinin ve devrimlerinin ödünsüz savunucusu olan CHP’liler, nesiller boyunca ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için verilen mücadelelerin öncülüğünü yapmışlardı.

Bugün, her vesileyle Atatürkçü olduğumuzu söylemek önemlidir ama yeterli değildir. Şimdi, kuruluşumuzun 97. Yıldönümünde, ‘Atatürk’ün hedeflerinin hayata geçirilmesinde ne derece başarılı olduk’ sorusunu kendimize dürüstçe sormalıyız.

Onun her vesileyle vurguladığı görüşlerini bugün aynı inançla savunabiliyor muyuz? Onun en önemli ilkelerinden biri millet anlayışıydı. ‘Benim en büyük servetim Türk olmamdır,’ diyordu. ‘Hangi dinden, mezhepten, etnik kökenden gelirse gelsin Türkiye halkına Türk denir’ diyordu. ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyordu. Cumhuriyetimizin mayasında bu düşünceler vardı.

Laiklik anlayışına, aklın ve bilimin üstünlüğüne, pozitif hukuka inanıyordu. Dine, inançlara saygılıydı ama dinin istismar edilmesine ve siyasete karıştırılmasına karşıydı. Siyasi söylemlerinde bu konuda çok dikkatli bir dil kullanırdı.

Her alanda tam bağımsızlık ilkesine sıkı sıkıya bağlıydı. Milli egemenliği en üstün değer sayardı. Milli egemenliğin temsilcisi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisini görürdü. Başkanlık rejimine kesiklikle karşıydı. ‘Cumhurbaşkanlığıyla Başbakanlığı birleştirmeyi hiç bir zaman aklımdan geçirmedim’ derdi.

Kültüre ve eğitime büyük önem verirdi. Onun döneminde yapılan devrimler Türkiye’ye çağ atlatmıştı.

‘Şimdi bütün bu alanlarda yeterince başarılı olamadık, daha fazlasını yapmalıydık ve yapabiliriz’ diyorsanız her şeyi bir kere daha düşünmeli, eksikliklerimizi görmeli ve onun gösterdiği hedefler doğrultusunda gerekli değişikleri yapmaya hazır olmalıyız.

Ülkenin kaderini değiştiren CHP bugün de değişimin öncüsü olmalıdır.

‘CHP Değişimin Öncüsü Olmalı’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!