6 YILDA 6 ADIM ATMADILAR!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP, ulaşım konusunda Trabzon’a RANTabl olan ama RANT vurgun olmayan ne yapmış ki, 2023 seçim arifesinde seçmenden oy isteyecek? Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ne anlatıyor? Efendim, Trabzon Büyükşehir Belediyesi “Kadın Yaşam Merkezi” kuruyormuş da kadınlara özel havuz, sauna, spor salonu, Türk hamamı falan filan yapıyorlarmış! O yaşam merkezine verdikleri ismin adını dahi malum nedenden dolayı ağızlarına alamıyorlar, ama o başka mesele! Gerçi biz bu gibi yatırımlara da karşı değiliz ama Trabzon’un önceliği bu ve benzeri seçim rantı amaçlı buram buran popülizm kokan, kadın seçmeni etkilemek için yapılan ama kent halkının olmazsa olmaz, alması gerektiği projeler değil bunlar!

  – PEKİ, TRABZON’UN ÖNCELİĞİ NE?

Trabzon’un birincil önceliği elbette ki ekonomik, elbette ki kent halkının yaşam kalitesinin yükseltmek. Yani önce yatırım, sonra yatırıma dayalı üretim, ondan sonra da katma değeri yüksek üretim yaparak, ihracatı artırmak, daha sonra da bununla istihdamı geliştirip büyütmek. 

Peki, bu anlamda bir şey yapılıyor mu?

Yapılıyor muhakkak ama yapılsa da toplumun ihtiyacı olan üretimi ve istihdamı geliştirmenin çok uzağında ve kent halkının refah seviyesini asla olması gerektiği oranda yükseltmeyen, yandaşa hizmet eden RANT vurgun projeler!

Yazının girişinde de bahsi geçen proje, sözüm ona bir “hayırsever yatırımı!” Ama işin aslı hiç de gösterildiği gibi değil, silinen vergi borçlarından kat be kat düşük maliyetli bir proje o!

  – YANİ TAM BİR “RANT-YERSEN” PROJESİ!

Peki, Trabzon’un ikincil çok önemli sorunu nedir diye bir soru sorsak, ilk olarak alacağımız yanıt elbette ki ULAŞIM olur, değil mi?

Bu konuda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ne yapıyor?

Emin olun, halkın tamamına dokunacak hiçbir şey yapmıyorlar! Sadece seçime endeksli, AKP’nin tanıtımını yapacak, aynı zamanda da rant sağlayacak, yeni otogarın çok yanlış seçilen yeri gibi, Kanuni Bulvarı’nı şehrin üstünden viyadüklerle yürütüp, Boztepe gibi doğal SİT alanına bir de değil 2 tünel açılması gibi projelerle hem kaynak, hem de zaman israfı yapıyorlar!

Bakın size kent halkı için ekonomik yatırım, üretim ve istihdam sonra ikincil önemdeki ulaşım sorunu adına açıklamasını yapıp da o proje konusunda hiçbir adım atmadıklarımı gösteren çarpıcı bir örnek vereceğim. 

Günümüzden 6 yıl öncesi, yıl 2017 Trabzon’un o dönem Büyükşehir Belediye Başkanı yine bir AKP’li Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kamuoyunun önüne çıkıyor ve ulaşım konusundaki çok büyük sorunu büyük ölçüde çözecek hafif raylı sistem için açıklama da bulunuyor, şöyle diyor:

 “Hafif raylı sistem projesinin, 2017 sonu itibarıyla tamamlanmış olacak. Raylı sistemi ilk etapta Akyazı ve havaalanı arasında inşa edeceğiz. Bütün bu çalışmaların ve yapılacak yatırımların amacı, yatay hatlar boyunca insanlarımızın özel araçlarını kullanmamasını sağlamaktır. Trabzon’da 2010 yılında yapılan trafik düzenlemesi projesinde tespit edilmiş olan 66 bin 646 araç vardı. Günümüz itibarıyla araç sayısı 103 bin 17’ye ulaşmıştır. Şehir merkezinde özel araçların kullanılmaması sağlayabilmek için doğu batı istikametinde, sahil boyunca olmak üzere hafif raylı sistemin gerçekleştirilmesi  gerekmektedir. Yıl sonunda proje elimize gelmiş olacaktır. Bu projede ilk etapta dolgu alanı olan Akyazı bölgesinde, 2 yıl önce imara yerleştirdiğimiz bölgede ana istasyonu belirlemiştir. O ana istasyondan doğu ve batıda Akçaabat ile Arsin ilçelerimiz arasındaki bölgeyi içermektedir. Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nden, Akçaabat merkezine kadar hafif raylı sistem projelendirilmiş olacaktır. Ondan sonra da yeni projede batıdan ve doğuda il sınırına kadar devam ettirilecektir. 

– BELEDİYE OTOBÜSÜ DEĞİL, İŞKENCE OTOBÜSÜ!

Şimdi bakın, aşağıda bilgilerinize sunduğum fotoğraflara iyice bakın. Birinci fotoğrafı bizzat ben çekmiştim. Eski Başkan Gümrükçüoğlu 2017 yılında yaptığı açıklamanın ardından tam tamına 6 yıl geçti.

Fevzi Gümrükçüoğlu gitti yerine yeni AKP’li Başkan Murat Zorluoğlu getirildi. Zorluoğlu’nun da 3,5 yılı geride kaldı ama ulaşım sorununu büyük ölçüde çözecek hafif raylı sistem konusunda dişe dokunur hiçbir ciddi adım atmadılar! Ve maalesef Trabzon kenti belki de Türkiye genelinde ulaşım sorununun çözümü için ciddi adım atılan iller sıralamasında sonuncu, yani 81. ilimiz olur! Ve maalesef o çok övündükleri ve bir kısmının da körüklü büyük yeni otobüs olmasına rağmen insanlar resmen hamsi istifi gibi belediye  otobüslerini hınca hınç doldurmalarını hiç ama hiç içleri acımadan izliyorlar. 

Peki şimdi, Trabzon halkının en temel sorunu ekonomi ve ulaşımda ciddi, halka dokunur hiçbir atmayan AKP’li başkanlar, milletvekilleri, parti yöneticileri nasıl halkın karşısına çıkıp da oy isteyecekler?!!!

IMG 20230103 WA0024 edited
6 YILDA 6 ADIM ATMADILAR!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!