YENİ BANKNOT VE MADENİ PARALAR YOLDA…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyon nedeniyle Türk Lirası’nın günden güne değer kaybederken iktidarın madeni ve kâğıt parada yeni çalışma başlattığı öne sürüldü.

BANKNOT
Enflasyon nedeniyle Türk Lirası’nın günden güne değer kaybederken iktidarın madeni ve kâğıt parada yeni çalışma başlattığı öne sürüldü. İddialara göre 10 TL madeni para olacak, 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacak.

Türk Lirası’nın değeri enflasyonla erirken, kâğıt ve madeni paraları basma maliyeti de hammadde nedeniyle uçuyor. Hükümetin madeni ve kağıt parada yeni çalışma başlattığı öne sürüldü. İddialara göre 10 TL madeni para olacak, 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacak.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, yüksek enflasyon, Türk Lirası’nın değer kaybı ve dövizdeki yükseliş nedeniyle artan madeni para maliyetlerinin Merkez Bankası’nı harekete geçirdiğini belirtti. Merkez Bankası ve Darphane’nin hem madeni hem de kâğıt paralara ilişkin yeni hazırlıklar içinde olduğunu iddia eden CHP’li Yalım, şunları söyledi: “Tedavülde bulunan bozuk paraların artık hiçbir hükmü kalmadı. Bir ekmeğin 4-5 liraya satıldığı ülkemizde 1.5-10 ve 25 kuruşların tedavülden kalkması gerekiyor. MB bu paraların tedavülden kalkması, yeni 500 ve 1000 liralık kâğıt banknotların basılması, 2.5 lira, 5 lira ve 10 liranın demir para olması için çalışmalar yapıyor” dedi.

Paraların kalıplarının bile hazır olduğunu öne süren Yalım, “Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni para basımının, enflasyonun arttığına ilişkin verileri güçlendirmesinden, seçim arifesinde aleyhine kullanılmasından korkuyor” dedi.

‘Darphaneden hurdacıya’

CHP’li Yalım, madeni paraların maliyetini de, içerdikleri madenlerin fiyatları üzerinden hesapladı. Buna göre, 5 kuruş için 1 lira 56 kuruş, 10 kuruş için 1 lira 70 kuruş, 25 kuruş için 2 lira 16 kuruş, 50 kuruş için 3 lira 66 kuruş ve 1 lira için 4 lira 42 kuruş ham metal harcaması yapılıyor. Son dönemde basılan demir paraların, darphaneden çıkar çıkmaz hurdacıların eline geçtiğini söyleyen Yalım, “Paralar eritiliyor ve hurdacılara satılıyor. Aslında bu bir suç” diye konuştu.

Kağıt paralar da uçtu

Yalım, madeni paraların yanı sıra kâğıt paraların maliyetini de hesapladı. Buna göre, 5 Türk Lirası’nın kâğıdı 0.30 Sterlin, TL cinsinden değeri ise 6 lira 60 kuruş. 10 Türk Lirası’nın kâğıdı 0.35 sterlin, TL cinsinden değeri 7 lira 70 kuruş. 100 Türk Lirası’nın kâğıdı 0,52 sterlin, TL cinsinden 11 lira 44 kuruş. 200 Türk Lirası’nın kâğıdı 0.57 sterlin, TL cinsinden ise 12 lira 54 kuruş.

Ekonomist Uğur Gürses: ‘500 ve 1000’lik banknotların çıkarılması kaçınılmaz’

BANKNOT
Cumhuriyet Gazetesi’nin “Madeni 10 TL hazırlığı” başlıklı haberi sosyal medyanın gündemine oturdu. Konuya ilişkin bir paylaşımda bulunan Ekonomist Uğur Gürses, 500 ve 1000’lik banknotların çıkarılmasının “kaçınılmaz” olduğunu yazdı.

Türk Lirası’nın değeri enflasyonla erirken, kâğıt ve madeni paraları basma maliyeti de hammadde nedeniyle artıyor.

Dövizdeki yükseliş nedeniyle artan madeni para maliyetlerinin Merkez Bankası’nı harekete geçirdiği belirtiliyor. Bugün gazetemizin “Madeni 10 TL hazırlığı” haberi sosyal medyanın gündemine oturdu.

Ekonomist Uğur Gürses de, konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

“Temmuz’da, tedavüldeki kağıt paralar içinde 200’lüklerin payı % 50’ye vurdu. Önceki yıl % 35, Başkanlık rejimine geçilen Haziran 2018’de % 25 idi. TL’nin satın alma gücü hızla eriyor” bilgisini veren Gürses, “Artık 500 ve 1000’lik banknotların çıkarılması kaçınılmaz. Yıkıcı enflasyonun nişanesi olacak” diye yazdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YENİ BANKNOT VE MADENİ PARALAR YOLDA…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!