YENİ TEHLİKE; MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da hızla yayılan maymun çiçeği virüsü bir kıtaya daha sıçradı. Uzmanlar, bilinen vakaların buzdağının görünen kısmı olmasından korktuklarını açıkladı.

MAYMUN CICEGI VIRUSU

Dünyada hızla yayılan maymun çiçeği virüsü, birçok ülkeyi alarm durumuna geçirdi. İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve ABD’den sonra virüsün Almanya, Fransa, Belçika ve Avustralya’da da görüldüğü bildirildi.

Fransa Sağlık Bakanlığı, Paris/Ile-de-France bölgesinde şüpheli bir vakaya rastlandığını açıkladı. Belçika’nın Anvers kentinde de bir kişinin maymun çiçeği virüsüne yakalandığı bildirildi.

Avustralya da bugün ilk maymun çiçeği vakasını duyurdu. İngiltere’den dönen bir kişide virüse rastlandığı, başka bir kişide de semptomlar görüldüğü açıklandı.

İspanya da 14 yeni vakayla toplam sayının 21’e yükseldiğini bildirdi.

ÇİÇEK AŞISI UYGULAMASI

11 yeni vakanın görüldüğü İngiltere, virüsle temas ettiği düşünülen kişilere ve bazı sağlık çalışanlarına çiçek hastalığı aşısı yapmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü, daha önce özel bir aşısı bulunmayan maymun çiçeği virüsüne karşı çiçek aşısının etkili olduğunu bildirmişti.

Kanada Sağlık Ajansı (PHAC), ülke tarihinde daha önce maymun çiçeği vakası görülmediğini ifade etti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ise yaygın olarak evde kullanılan dezenfektanların maymun çiçeği virüsüne karşı etkili olabileceğini belirtti.

Afrika’da ormanlık alanlarda rastlanan ve çoğunlukla kemirgenler ve vahşi hayvanlardan geçen Monkeypox yani maymun çiçeği hastalığı özellikle Avrupa’da endişelere yol açıyor. Uzmanlar, bilinen vakaların buzdağının görünen kısmı olmasından korktuklarını açıkladı.

MAYMUN CICEGI VIRUSU.webp 1

SEMPTOMLARI NE?

İlk olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Genelde yakın temasla bulaşan maymun çiçeği virüsü, yüzde ve vücudun geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıca ateş ve baş ağrısı gibi semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile aynı virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki türünden biri olan Kongo varyantında ölüm oranı yüzde 10’u bulabiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YENİ TEHLİKE; MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!