ZEYTİNLİKLER İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın büyük tepki çeken ‘Maden Yönetmeliği’ yürürlüğe girer girmez şirketler harekete geçti.Ve ilk talan edilecek zeytinlik alan belli oldu… Peki arkasında hangi holdingler var?

image 10

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın büyük tepki çeken yönetmeliği yürürlüğe girer girmez şirketler harekete geçti.

Muğla Milas’da Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten İC Holding ve LİMAK Holding ortaklığındaki YK Enerji, muhtarlara uyarı telefonu açtı.

İkizköy muhtarıyla görüşen YK Enerji elemanları, köylülerden zeytin ağaçlarını taşımalarını istedi. Böylece zeytinlikleri madenciliğe açan tartışmalı yönetmeliğin ilk hedefinin İkizköy Akbelen olduğu ortaya çıktı.

Şirket, yönetmelikte yazdığı gibi bakanlık iznini ve bunun gibi prosedürleri beklemeden köylüleri baskı kurup zeytin ağaçlarını kesmeye çalışıyor.

Zeytin ağaçlarını kesmeyi reddeden İkizköylüler ise olası zeytin katliamına dur diyebilmek için Milas Kaymakamlığına toplu dilekçe verdiler.

Şirket köylüleri ikna edemezse, gerekli izinleri alıp bu kez kendisi zeytin ağaçlarını kesmeye çalışacak.  Toplam 215 dönümde binlerce zeytin ağacı söz konusu.

Vatandaşlar 2014 yılında Manisa-Soma’nın Yırca köyünde yaşanan zeytinlik katliamına benzer bir olayın tekrarlanmasından endişeli.

Yırca Köyü’nde, Kolin Termik santralinin yapılacağı bölgede bulunan zeytin ağaçlarını kestirmemek için nöbet tutan köylülere şirketin özel güvenlik görevlileri saldırmış ve sabahın erken saatlerinde başlayan kesim sonucu 8 bine yakın zeytin ağacı sökülerek katledilmişti.

ZEYTIN 1

İC HOLDİNG

1969 yılında temelleri atılan ve bugün bir Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdürmeye devam eden IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş. ( IC Holding ) faaliyetlerini temelde İnşaat, Enerji Üretimi ve Dağıtımı, Turizm, Sanayi, Altyapı sektörlerinde sürdürmekte.

IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu ve Başkanı ve IC Vakfı kurucusu İbrahim ÇEÇEN, 1941 yılında Ağrı’da doğdu. 
ilk ve orta öğrenimini Ağrı ilinde tamamladıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

LİMAK HOLDİNG

Limak Holding 1976 yılında inşaat amacıyla kurulmuş bir şirketler grubu. Günümüzde inşaat sektörüne ek olarak turizm, çimento, enerji, altyapı, havalimanı ve liman yönetimi, gıda ve hayvancılık sektörlerinde yer alıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığı görevini de yürüten Nihat Özdemir, Limak Holding’in Sezai Bacaksız ile kurucu ortağı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ZEYTİNLİKLER İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!