Zincir marketler için düzenleme kapıda: Kırtasiye ürünleri satılmasın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okulların kapalı olması nedeniyle satış yapamayan kırtasiye sektörü çalışanları Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine kırtasiye ürünlerinin de dâhil edilmesini istiyor. TÜKİD Başkanı Helvacıoğlu, “Zincir marketlerin gücü altında eziliyoruz” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yasa teklifine göre, 1500 metrekareden küçük zincir marketlerde sigara ve cep telefonu, elektronik ve beyaz eşya satışı yasaklanacak. Zincir marketler pazar günleri saat 11.00’dan önce açılamayacak. Bakkallar ve zincir marketler arasına 200 metre mesafe kuralı getirilecek. Ancak düzenleme içerisinde kırtasiye ürünleri bulunmuyor.

Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Mehmet Helvacıoğlu sektörde yaşanan krize dikkat çekerek kırtasiye ürünlerinin zincir marketlerde satılmaması talebinde bulundu. Helvacıoğlu yaptığı açıklamada faaliyet konusu gıda olan zincir marketlerde kırtasiye ürünlerinin satılması kırtasiye satışı yapmak isteyen perakendecilere haksız rekabete sebebiyet verdiğine dikkat çekti. Helvacıoğlu, “Zincir marketlerde bu ürünlerin satılmasının ticaret etiğine de uygun olmadığı düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı.

ORANTISIZ GÜÇ ALTINDA EZİLİYORUZ

Sektör son bir yılda okul kırtasiyesi noktasındaki yüzde 50’nin üzerinde, ofis ürünlerinde ise yüzde 30’dan fazla küçülme yaşadı. Perakendecilerin zincir marketlerin orantısız gücünün altında ezildiğini belirten Helvacıoğlu, ”Kırtasiye ürünü satarak ticaret yapan ve bu şekilde ayakta kalmaya çalışan kırtasiyeci perakendeci meslektaşlarımız zincir marketlerin orantısız gücünün altında ezilmektedir. Ekonomimiz tüm işletmelerimiz ayakta kaldığında ancak güçlü olabilir” dedi.
Helvacıoğlu durumu şöyle özetledi: “Perakendeci kırtasiyeciler yıllık satışlarının yaklaşık yüzde 40’ını, sezonumuz dediğimiz okulların açıldığı Eylül ayında yapıyor. Ancak aynı dönemde zincir marketlerin de kırtasiye ürünleriyle ilgili kampanyalar düzenlenmesi ve yine bu ürünlerin satışını yapması esnafımızı son yıllarda, oldukça olumsuz yönde etkilemiş, adeta canından bezdirdi. Bu durumun yanı sıra salgın sebebiyle yaklaşık bir yıldır kapalı olan okullarımızın sektörümüze etkisi, yapamadığımız sezon satışları ve çalışamadığımız hafta sonları da göz önüne alındığında perakendeci kırtasiyecilerin artık nefes alacak hali kalmadı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zincir marketler için düzenleme kapıda: Kırtasiye ürünleri satılmasın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!