A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

18 Yılda 220 Değişim!

Mevcut hükümet, 18 yıllık iktidarı boyunca siyasi partiler ve seçim kanununda toplam 220 değişiklik yaptı.

Mevcut hükümet, 18 yıllık iktidarı boyunca siyasi partiler ve seçim kanununda toplam 220 değişiklik yaptı.

Son olarak 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçen Türkiye’de AKP’nin Siyasi Partiler Kanunu ile Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’daki değişiklik sayısı yüzleri geçti.

18 yılda yapılan değişimler ile beraber seçim mevzuatları ve siyasi partiler bağlamında toplamda 220 defa değişiklik yapan AKP, yeni yasama yılının açılmasıyla beraber yeni bir değişiklik paketini de parlamentonun önüne getirmeyi planlıyor.

Yeni Değişiklikler 1 Ekim’e Kadar Tamamlanacak

Çok sayıda tartışmalı uygulamayı hayata geçiren, OHAL döneminde seçim yaptıran ve yeni değişiklikler üzerinde sürekli değişim uygulayan AKP, 1 Ekim’e kadar yeni bir değişiklik paketini de tamamlamak istiyor.

Yeni değişiklikler ile beraber partiler arasındaki milletvekili transferinin süre sınırına takılması, aynı zamanda seçim barajının düşürülmesi ve ittifaklara bağlılığın azaltılması hakkındaki konularda AKP ve MHP ortak kararlar alıyor.

18 Yılda Rekor Değişim

secim kanunu

Hemen hemen her seçim öncesinde gerçekleştirilen kanun değişiklikleri ile beraber Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun, AKP iktidarında 190 defa değişime uğradı.

2003 ve 2005 yıllarında üçer kez değişen kanun ardından 2008 yılında 55 maddesi değişti. Kanun, bu sürecin ardından ise 2010 yılında 44, 2011’de 1, 2012’de 19, 2013’te 4, 2017’de 3 ve 2018’de de 57 defa değiştirildi.

Siyasi Partiler Kanunu ise 18 yıl boyunca toplamda 30 defa değişti. 2003 yılında kanunla ilgili 10 değişiklik yapılırken 2011 yılında 8, 2013 yılında geçici bir düzenleme ile 1 değişim yaşandı. 2014 yılında ise kapsamlı bir düzenleme yapıldı ve 2015 seçimlerinden bir yıl önce birçok konuda toplamda sekiz değişiklik yapıldı.

2016 yılında partilerin kesin hesaplarının düzenlendiği bilinirken, 2018 yılında tüzük ve programlar ile parti faaliyetlerine ilişkin sınırlamalarda değişiklikler yapıldı.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

İstanbul Gönüllülerinden Öğrencilere Destek; Eğitimi Yarım Kalmasın!

İstanbul Gönüllüleri, okulların online sisteme geçişiyle birlikte evinde bilgisayarı olmayan öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla güzel bir projeye önderlik ediyor. Online eğitim...

Trabzonlu yazar covit nedeniyle hayatını kaybetti

Trabzon-Dernekpazarı doğumlu, kültür hayatına önemli eserler kazandıran, yaptığı araştırmalarla ve yazdığı kitaplarla Trabzon'a ömrünü adamış olan eğitimci, araştırmacı-yazar Hüseyin Albayrak, bugün (19...

Rize’de sağanak sel ve heyelana neden oldu

Rize'de bugün yaşanan şiddetli yağış Ardeşen ilçesinin Kaçkar Köyü'nde etkili oldu. Rize'yi etkisi altına alan şiddetli sağanak yağmur bugün Ardeşen İlçesi'ne bağlı...

Erdoğdu’da yıkımlar başladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)...

19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Trabzon’da çelenk sunma töreni düzenlendi. Trabzon Valiliği önünde düzenlenen törene Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu,...